KSK zrekonštruoval cestu cez bývalú banícku kolóniu Baňa Lucia za viac ako 170-tisíc eur
Košický samosprávny kraj (KSK) zrekonštruoval cestu cez bývalú banícku kolóniu Baňa Lucia v okrese Košice-okolie za viac ako 170-tisíc eur. Cesta v tomto úseku nebola opravovaná viac ako 50 rokov, mala poškodené podložie, na mnohých miestach chýbala povrchová vrstva asfaltu a nefunkčné boli aj šachty a priekopy. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Táto cesta vedie do koncovej časti obce, jej rekonštrukcia sa pre nižšiu intenzitu z roka na rok presúvala. Keďže jej stav už predstavoval riziko pre vodičov a dochádzalo k poškodeniam áut, ktoré úsekom prechádzali, bez ohľadu na počet vozidiel, ktoré obcou denne prejdú, sme pristúpili k jej komplexnej oprave. Rekonštrukciou prešla cesta vedúca cez celú lokalitu Baňa Lucia v dĺžke približne 1,3 kilometra,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Cestu v časti Baňa Lucia cestári vyfrézovali, opravili podložie a výškovo upravili poklopy šácht. Pôvodný podklad cesty a priekopy boli vyčistené a upravené boli aj krajnice. Na ploche približne 6 400 štvorcových metrov bol položený nový asfaltobetónový koberec. Aktuálne dokončujú práce, ukončené by mali byť do konca júna.
„Mnohí obyvatelia už ani neverili, že sa táto cesta niekedy dočká opravy. Kvôli jej zlému stavu sme mali problém zabezpečiť v obci prímestskú dopravu, pretože vodiči odmietali zachádzať do tejto časti. Sme preto vďační, že kraj opravil túto cestu, aj keď sa môže zdať, že obec je na konci sveta. Otázkou do budúcnosti je, či ju znovu nepoškodia ťažké vozidlá, ktoré vozia drevo z lesov. Budeme preto žiadať o obmedzenie nosnosti vozidiel tak, aby k tomu nedošlo a cesta slúžila obyvateľom, ktorí tu žijú,“ uviedol starosta obce Vyšný Medzev Róbert Nálepka.
Zdroj: SITA (bh)
Odporúčané články
Mesto Košice oznamuje, že až do pondelka 2. februára 2026 je možné podať priznanie k dani z nehnuteľností. To musia elektronicky, klasickou poštou alebo osobne na magistráte podať mestu všetci, ktorí vlani kúpili, predali, dostali do daru alebo darovali nehnuteľnosť. Sadzby dane z nehnuteľností zostávajú na rovnakej výške ako vlani.
Od 7. januára začala spoločnosť KOSIT so zberom, odvozom a ekologickým zhodnotením vianočných stromčekov. Obyvatelia bytových domov môžu nepotrebné vianočné stromčeky z domácností ponechať priamo pri stanovištiach kontajnerov alebo ich uložiť do drevených ohrádok, ktoré sú určené výhradne na zber živých vianočných stromčekov.
V závere roka 2025 sme informovali o tom, že wellness centrum v Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE) pripadlo do nájmu firme mestského poslanca Miroslava Špaka a jeho firme SPAK, s. r. o. Pár dní pred Vianocami ohlásil poslanec Špak v rámci projektu KW360 využívanie fitness a wellness centra v NOCKE za symbolický jednorazový poplatok. Problém je, že SPAK s.r.o. prevádzkuje wellness. Fitness centrum prevádzkuje Naytilus Fitness, ktorý sa od Špakovho projektu dištancoval.