Preplnené kontajnery v Košiciach, kto to má riešiť?
Košičanov trápia preplnené kontajnery. O ich počte však nerozhoduje akciová spoločnosť KOSIT, ale Organizácia zodpovednosti výrobcov, ktorá sa musí dohodnúť s mestom.
“Sme súkromnou akciovou spoločnosťou s 5 % majetkovou účasťou mesta,” poznamenala PR manažérka KOSIT a.s. Slavomíra Brzová. V predvolebnom programe uvádzal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, že vráti KOSIT Košičanom.
Krabice od mlieka môžete hádzať do žltých kontajnerov
“Snahou našej spoločnosti je vrátiť do „obehu“ čo najviac vytriedeného odpadu. Nápojové kartóny, tzv. tetra-packy, sú zbierané do spoločných nádob s plastovými a kovovými obalmi,” oznámila PR manažérka spoločnosti KOSIT a.s. Slavomíra Brzová. Plastový odpad zo žltých kontajnerov je po jeho odvoze manuálne separovaný. Zamestnanci na triediacej linke oddeľujú materiály, ktoré je možné recyklovať od tých, ktoré sa spätne využiť nedajú.
Ako znížiť zaťaženosť triediacich nádob?
“Dôležité je minimalizovať odpad pred vhodením do nádoby. Kartónové krabice je vhodné zložiť, prípade narezať na menšie kusy, plastové a kovové obaly stlačiť, v opačnom prípade pár nerozložených krabíc, resp. nestlačených PET fliaš a plechoviek zaberie celý vnútorný objem zbernej nádoby,” dopĺňa Slavomíra Brzová. Práve to, že ľudia odpad neminimalizujú, zapríčiňuje rýchlejšiu preťaženosť jednotlivých triediacich nádob. Aj pri zvýšenej frekvencii zberu odpadu, najmä z modrých a žltých kontajnerov, tak nie je vždy možné vyprázdniť triedený odpad na skládky zo strany KOSIT-u.
Je možné, aby občan podal žiadosť o prídavný kontajner vo svojom okolí?
V Košiciach sa zvoz, ako aj počet a typ nádob na zmesový komunálny odpad určuje podľa mestom vopred schváleného harmonogramu. Ten sa zostavuje na základe skúseností z predchádzajúceho obdobia. S podnetmi na navýšenie počtu nádob prípadne pristavenie nových kontajnerov mimo harmonogram sa obyvatelia môžu obrátiť na miestnu samosprávu.
Robí KOSIT niečo s odpadom v okolí kontajnerov?
Pri každom zbere odpadu je priestor kontajnerového stanovištia vyčistený. Táto povinnosť sa však nevzťahuje napríklad na objemný odpad, stavebný odpad po rekonštrukcii či staré chladničky a práčky. Tieto druhy odpadu patria do zberného dvora. V Košiciach je v súčasnosti v prevádzke šesť zberných dvorov, na ktorých je odpad od obyvateľov preberaný bezplatne.
Čo nepatrí do jednotlivých kontajnerov?
Na každej nádobe triedeného zberu je samolepka popisujúca druhy odpadov, ktoré do nej patria a naopak nepatria. Ak si obyvateľ nie je istý, vie si žiadané informácie dohľadať na tomto webe, kontaktovať zberovú spoločnosť elektronickým dopytom alebo zavolať na bezplatnú zákaznícku linku (0800 156 748). Okrem spomínanej minimalizácie odpadu je častým problémom vhadzovanie nesprávnych druhov odpadov do nádob určených na triedený zber.
Čo na to mesto?
K zvýšeniu frekvencie odvozu odpadu a pridaniu kontajnerov na jeho triedenie je potrebná vzájomná dohoda mesta Košice a Organizácie zodpovednosti výrobcov. Takáto dohoda musí byť v súlade so zákonom o odpadoch a vyhláškou, ktorá bola uzatvorená v zmluvnom vzťahu medzi mestom a OZV.
Všetky náklady na triedený zber prináležia výrobcom obalov pre produkty, ktoré sú v našom regióne k dispozícií. Túto povinnosť garantuje OZV. “Zavedené podmienky sa neustále prehodnocujú,” informuje Vladimír Fabian, hovorca mesta Košice.
Povinnosťou odvážačov odpadu nie je zbierať materiál, ktorý do nádob s odpadom nepatrí. Príkladom je nábytok. Ten je povinné odnášať do zberných dvorov alebo do kontajnerov na to určených, zväčša ide o veľké, zelené zberné nádoby. Ak to občan poruší a tretia osoba to nahlási, bude ďalej riešený v priestupkovom konaní, pričom môže byť konateľ priestupku sankcionovaný.
Je potrebná dohoda mesta s OZV, aby spoločnosť KOSIT zabezpečovala frekvenovanejší vývoz odpadu z Košíc?
“OZV musí zo zákona zabezpečovať zákonné povinnosti. Na území mesta musia byť dodržané štandardy zberu, ktoré sú aj zabezpečené. Keďže každé stanovisko sa pri požiadavkách občanov posudzuje individuálne, prehodnocuje sa aj počet poskytnutých zberných nádob. Aj občania by takisto mali priložiť ruku k dielu, pretože každý z nás má povinnosť minimalizovať odpad pred jeho vyhodením,” dodáva Fabian.
Denis Dufala
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.