Odmeňovanie zaočkovaných ľudí vníma NBS ako zaujímavé
Uvažovanie vlády odmeňovať zaočkovaných, či už finančným príspevkom alebo lotériou, vníma Národná banka Slovenska (NBS) ako zaujímavé. Podľa guvernéra centrálnej banky Petra Kažimíra má význam byť inovatívny a prísť s rôznymi nápadmi. Ale mala by to byť aj kombinácia pozitívnych a negatívnych motivácií. Pretože zaočkovaní možno v súčasnosti cítia málo výhod oproti tým, ktorí sú nezaočkovaní.
„Mal som možnosť hovoriť s ministrom financií Igorom Matovičom, ktorý avizoval napríklad lotériu. To sú všetko zaujímavé veci, ktoré by mohli pomknúť ľudí k tomu, aby boli odvážnejší a dynamickejší,“ povedal Kažimír. Aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor si myslí, že je dôležité nastaviť pozitívne a negatívne motivácie. Je podľa neho potrebné urobiť väčšie rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými v rámci protipandemických opatrení. Taktiež treba podľa Ódora priniesť bližšie očkovanie k ľuďom, či už k obvodným lekárom, alebo na iné miesta.
Pesimistický scenár Národnej banky Slovenska hovorí o zaočkovanosti na úrovni 45 %, základný na 60 %. Cena očkovania je podľa Ódora v pozitívnom slova zmysle veľmi vysoká. „Ak by sme vedeli zaočkovať všetky zraniteľné skupiny, tak vidíme, že v hospodárskom raste sú tam naozaj veľmi pekné sumy,“ dodal Ódor.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.