Takmer 30 percent Košičanov by volilo Matoviča
Dnešok je posledný deň, keď je možné zverejniť predvolebné prieskumy. Prinášame vám výsledky exkluzívneho prieskumu, ktoré hovoria o aktuálnych náladách v Košiciach, ale aj na celom východnom Slovensku, pred parlamentnými voľbami, ktoré budú 29. februára.
Prieskum realizoval ANTIK Telecom pre mediálny dom KOŠICE:DNES. Antik ako telekomunikačná spoločnosť okrem iného prevádzkuje aj káblovú televíziu Tango. Práve jej klienti sa mohli zúčastniť hlasovania prostredníctvom svojich set-top boxov a televízorov. Hlasovanie prebiehalo od 11. 2. do 13. 2.
[article slug=”exkluzivny-prieskum-pre-kosicednes-ako-volili-kosicania”][/article]Početná vzorka
Otázka znela: „Ak by sa voľby konali v tomto období, ktorej politickej strane by ste odovzdali Váš hlas?“ Každý mohol dať hlas len jednej strane.
Vzhľadom na spôsob hlasovania, samozrejme, nejde o reprezentatívny prieskum. No kým pri špecializovaných agentúrach oslovujú najčastejšie vzorku zhruba tisíc respondentov, na prieskume Antiku sa zúčastnilo 5 124 jeho klientov v Košiciach.
„V rámci celého východného Slovenska hlasovalo až 9 348 respondentov,“ doplnil projektový manažér Antiku Gabriel Fecko.
Zaujímavé percentá
Výsledky, ktoré vyšli z prieskumu, sú však veľmi zaujímavé. V rámci Košíc i v rámci východného Slovenska (teda Košický i Prešovský kraj), jednoznačne všetkých prevalcovalo hnutie OĽaNO s lídrom Igorom Matovičom. V meste i v regióne by ho volilo 28,5 % respondentov.
V Košiciach po ňom nasledujú strana Za ľudí (11,93 %) a koalícia PS-SPOLU (11,28 %). Zhodne po 9,21 % získali SaS a Kotlebova ĽSNS. Do parlamentu by sa ešte podľa tohto prieskumu dostali strany Smer-SD so 7 % a SME RODINA so 6,87 % hlasov.
Pod pomyselnou čiarou zostali súčasné koaličné strany SNS a MOST-HÍD, ale aj KDH, Druckerova Dobrá voľba, či Harabinova strana Vlasť.
Na východe Slovenska po suverénnom OĽaNO však nasledovala ĽSNS Mariána Kotlebu s 10,81 %. Nasledujú Za ľudí (9,78 %), PS-SPOLU (8,55 %), SaS (8,41 %), Smer-SD (8 %) a SME RODINA (7,87 %). Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu žiadna ďalšia strana už nedostala.
[article slug=”exkluzivny-prieskum-pre-kosicednes-na-vychode-vyhrali-matovicovci”][/article]Peter Kolár, SaS: Sklamaní by sme neboli
Oslovili sme zástupcov viacerých strán, aby sa vyjadrili k prieskumu Antiku v Košiciach.
„Prieskum spoločnosti Antik pred komunálnymi voľbami bol veľmi presný a ak by dopadli voľby do NR SR podľa výsledkov tohto prieskumu, sklamaní by sme určite neboli. Skúsenosti s presnosťou prieskumov nás však naučili poctivo čakať až na definitívne výsledky. Každý prieskum totiž meria na inej vzorke a v inom teritóriu, z toho vyplývajú aj rozdiely ich výsledkov,“ myslí si okresný predseda SaS v Košiciach Peter Kolár.
Vojtech Tóth, OĽaNO: Stupňujúca podpora
„Najmä v posledných týždňoch vnímame stupňujúcu podporu od ľudí a ich silnú túžbu po zmene. Veľmi si túto podporu vážime. Najlepším prieskumom verejnej mienky však budú parlamentné voľby, preto je potrebné prísť k voľbám a nenechať to na náhodu. Veríme, že výsledky volieb budú priaznivé pre demokratickú opozíciu, a že sa nám podarí zostaviť vládu, ktorá navždy skoncuje s korupciou a rozkrádaním nášho spoločného majetku,“ povedal Vojtech Tóth, košický krajský koordinátor OĽaNO.
Marek Antal, Za ľudí: Zmena je na dosah
Krajského predsedu strany Za ľudí Mareka Antala teší najmä dobrý výsledok a prevaha prodemokratických strán.
„Zmena je na dosah a som presvedčený, že výsledok bude ešte lepší, pretože pocit zodpovednosti a potreby zmeny je cítiť všade. Predpokladám, že bol oslovený hlavne mestský volič, ktorý zrejme sleduje politiku aktívnejšie ako volič z vidieka. V každom prípade anketa Antiku jasne ukazuje na pravicovú orientáciu košického voliča.“
Filip Gaál, PS/Spolu: Priestor na zlepšenie. Dôvera ich teší
Predseda miestnej bunky strany PS v Košiciach Filip Gaál je presvedčený, že aj keď ho ako Košičana výsledok teší, stále je priestor na zlepšenie: „Do volieb ešte zostávajú dva týždne, počas nich môžeme zabojovať. Pri prieskume Antiku aj Focusu sa pohybujeme okolo desiatich percent, nejaký rozdiel tam nie je. Najväčším pozitívom z Košíc je, že celkovo hovorí v prospech demokratickej opozície.“ Branislav Kocper, regionálny koordinátor SPOLU pre Košice, dodal, že „dôvera Košičanov nás veľmi teší, rozhodujúci však bude výsledok 29. februára. Preto poďme voliť férové a hrdé Slovensko.“
SNS: Nespoľahlivé prieskumy
Predseda Okresnej rady Košice II SNS Tomáš Zolovčík vníma slabý výsledok národniarov ako výsledok dlhodobého poklesu podpory strany. „Súvisí to s tým, že Košice sú multikultúrne mesto, ktorého obyvatelia odmietali politiku predchádzajúceho vedenia SNS (okolo Jána Slotu – pozn. red.). Zajtra možno vyjde iný prieskum s inými výsledkami. Žijeme politicky turbulentné časy. Ešte si pamätáme, koľko dosahovala v prieskumoch strana Sieť a vo voľbách skončila na hranici zvoliteľnosti.“
Krajský predseda strany Smer-SD Richard Raši svoje stanovisko do uzávierky neposlal. Strana ĽSNS nám len odkázala, že predvolebné prieskumy zásadne nekomentuje.
[ad][/ad]Politológ: Číslo, ktoré dosiahlo OĽaNO je pre mňa záhadné
O porovnanie výsledkov prieskumu spoločnosti ANTIK Telecom (v rámci Košíc) s aktuálnym prieskumom Focusu (celoslovenský) sme požiadali politológa Tomáša Koziaka z Vysokej školy politických vied v Kutnej Hore.
„Vidím tu dosť výrazné odskoky pri niektorých politických stranách. Hlavne prieskum Antiku dopadol dosť negatívne pre strany súčasnej koalície,“ konštatuje politológ. „Fakt je ten, že strany vládnej koalície nemajú svojich voličov v Košiciach. Tie sú relatívne bohatým regiónom, s relatívne solídnou zamestnanosťou. Voliči Smeru-SD dlhodobo pochádzajú z chudobnejších regiónov s vysokou nezamestnanosťou a nižšou vzdelanostnou úrovňou.“
SNS je v prieskume Antiku dokonca pod jedným percentom. „Reálny odhad pre SNS sa pohybuje okolo 4 percent. Solídne a racionálne sa to dá vysvetliť tým, že táto strana v košickom regióne nikdy nebola úspešnou politickou stranou. Možno práve preto, že Košice a okolie sú známe svojou multikulturálnosťou. Tých roduverných Slovákov, na ktorých sa SNS odvoláva a na ktorých buduje aj svoju politickú kampaň, v košickom regióne veľa nenájde.“
Veľmi výrazne oproti ostatným prieskumom renomovaných agentúr poskočila strana OĽaNO. Politológ hovorí, že to nevie celkom dobre zdôvodniť, keďže tento odskok je viac ako dvojnásobný oproti ostatným prieskumom. „Dá sa to vysvetliť možno iba tým, že zákazníci Antiku sú voliči tejto strany. Je to pre mňa záhadné číslo.“
Výsledky politických strán ako Za ľudí, PS/Spolu, SaS či ĽSNS sú podľa Koziaka tolerovateľné a podobné tomu, čo prezentujú ostatné agentúry. „Za štatistickú chybu považujem aj umiestnenie Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku, ktorá v košickom prieskume získala necelé tri percentá preferencií, hoci v prieskume Focusu má nulu.“
Vznikla by štvorkoalícia
Koziak upozorňuje, že v tomto prípade vždy hovoríme o regióne Košice a zákazníkoch spoločnosti Antik, čo nie je možné porovnávať s celým Slovenskom. „Podľa tohto prieskumu by jednoznačne tieto voľby vyhrala súčasná opozícia. Prvé štyri politické strany (OĽaNO, Za ľudí, PS/Spolu a SaS) by s úplnou ľahkosťou zostavili vládnu väčšinu a možno by dokonca atakovali aj ústavnú väčšinu. Ak by to vyšlo takto, táto štvorkoalícia by mohla byť relatívne stabilná a mala by šancu možno aj dovládnuť.“
Anketa: Viete už, koho budete voliť? Podľa čoho si vyberáte?
Erika Barteková, čašníčka
Áno, viem. Rozhodujem sa na základe toho, že sledujem jednotlivých politikov, ako sa správajú, čo robia pre ľudí, ale aj akí sú v súkromí ako bežní ľudia. Na základe toho si potom vyberám aj politickú stranu.
Mário Patlevič, IT odborník
V týchto voľbách stojíme pred križovatkou. Rozhodne nehodlám voliť extrémistov a populistov. Máme si z čoho vyberať, či už to je OĽaNO, Za ľudí, PS/Spolu alebo SaS. Tieto strany ponúkajú kvalitných ľudí a odborníkov, ako aj riešenia vo svojich programoch, s ktorými sa stotožňujem.
Ľudmila Maňuchová, dôchodkyňa
Ešte nie som rozhodnutá, tých možností a strán je strašne veľa. Ale viem, koho určite nebudem voliť. Napáchalo sa dosť veľa nepríjemných vecí a myslím si, že je potrebné, aby nastala zmena. Sledujem aj volebné diskusie a budem si to musieť ešte dobre premyslieť.
Eva Wolfová, učiteľka
Viem, koho budem voliť, rozhodovala som sa medzi dvoma stranami. Vybrala som si na základe toho, že som srdcom skôr pravičiarka a rozumom konzervatívec. Zavážil aj dobrý program strany a to, že jej líder z môjho pohľadu doposiaľ ako politik obstál.
(ROK, FER, HUN, JV)
Čítajte aj:
- Prezidentka vyzýva Slovákov v zahraničí, aby využili všetky možnosti, ako voliť
- Denisa Saková odmieta, že by chcela mariť voľby zo zahraničia
- Koľko budú stáť blížiace sa parlamentné voľby?