Preventívne vyšetrenie u oftalmológa by ste mali absolvovať najmenej raz za dva roky
Na svete žije odhadom 250 miliónov ľudí, ktorí majú poruchu zraku, z nich je až 40 miliónov úplne slepých. Počet ľudí so zhoršeným zrakom sa bude starnutím populácie zvyšovať.
Svetový deň zraku si každý rok pripomíname druhý októbrový štvrtok. Vyhlásili ho spolu Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre prevenciu slepoty v roku 2002. Cieľom je zvýšiť povedomie o možnostiach diagnostiky a liečby porúch zraku, aby sa maximálne znížilo riziko oslepnutia.
Svetový deň
Úlohou Svetového dňa zraku, ktorý tento rok pripadá na dnešný deň, je upozorňovať na nepodceňovanie starostlivosti o zrak. „K zubárovi letíme kvôli bolesti, na krčné tak isto, avšak väčšina očných ochorení nebolí,“ hovorí očná lekárka Lucie Kvapilová. Čiže chorobu nevidieť. No oko je napriek tomu choré – toto je štádium, v ktorom sa dajú oči ešte bezbolestne a bezproblémovo zachrániť. Očné ochorenia sa vyvíjajú pomaly, a keď sa už objavia ich prvé príznaky, môžu vyústiť do trvalého poškodenia.
S deťmi na preventívku
Pre zdravie očí sú nevyhnutné preventívne kontroly už od detstva. U detí narodených na Slovensku sa celoplošne vykonáva diagnostika vrodenej katarakty. Deti predškolského veku sú ohrozené tupozra
kosťou, ktorá má za následok zásadné zhoršenie videnia jedného oka a neschopnosť priestorového videnia. Pritom táto chyba je v detstve ľahko riešiteľná, ak sa podchytí ideálne do 4 rokov.
Aj keď vidíte dobre
Aj dospelí by mali bez ohľadu na to, ako „dobre“ alebo „zle“ vidia, absolvovať preventívne vyšetrenie u oftalmológa najmenej raz za dva roky. A to aj v prípade, že žiadne okuliare nepotrebujete. Stav očí totiž veľa prezradí o celkovom zdravotnom stave. Vďaka preventívnej prehliadke možno včas zachytiť a následne začať liečiť rôzne degeneratívne ochorenie sietnice, malígny melanóm (najčastejší nádor oka), infarkt oka či glaukóm.
Vážne choroby
V niektorých prípadoch dokáže očný lekár odhaliť aj rôzne autoimunitné ochorenia – sklerózu multiplex, TBC, pľúcnu fi brózu, HIV, toxoplazmózu a iné degeneratívne mozgové ochorenia. Aj diabetes sa častokrát prejaví najskôr na sietnici oka, a to buď kolísavým videním v dôsledku kolísania cukru, alebo metamorfopsiami či výpadkami zorného poľa pri poškodení cievneho systému oka. Očný prejav spojený s vypúlením očí, tzv. endokrinná orbitopatia, býva niekedy prvým príznakom Basedowej choroby (ochorenie štítnej žľazy).
Pozor na zákaly
Dvojnásobne dôležitá je návšteva u odborníka v prípade, že vidíte neostro alebo vás často bolí hlava. Môže ísť o prejavy ochorenia, ktoré nemá zmysel podceňovať. S rastúcim vekom rastie riziko chorôb očí. Napríklad zelený zákal sa objavuje najčastejšie po štyridsiatom roku veku a prvé príznaky nemusíte rozoznať. „Glaukóm je progresívne očné ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne zúžením zorného poľa, toho si ale málokto sám všimne. Týka sa približne 2 až 3 percent dospelých. Okolo 45 roku veku sa prejavuje začínajúca porucha videnia do blízka, tzv. presbyopia, rovnako tak sa s vyšším vekom častejšie objavuje šedý zákal, povedala očná lekárka Lucie Kvapilová.
Na aké vyšetrenie máte nárok?
„Ak prídete k oftalmológovi na preventívnu prehliadku, mal by vám vyšetriť vnútroočný tlak (najideálnejšie s prepočtom na hrúbku rohovky), zmerať refrakciu autorefraktorom, stanoviť zrakovú ostrosť, prehliadnuť oči štrbinovou lampou, ktorá vyšetruje jednotlivé štruktúry oka po vrstvách, skontrolovať zadný segment oka – sietnicu, terč zrakového nervu, žltú škvrnu, stav ciev a retinálneho pigmentu,“ upozorňuje MUDr. Kvapilová a dodáva, že ďalšie špecializované vyšetrenia potom lekár indikuje podľa nájdených problémov
Foto: Shutterstock