Trhu s bytmi v Košiciach pomohli výhodné hypotekárne úvery
Realitný trh s nehnuteľnosťami v Košiciach zaznamenal od začiatku tohto roka mierne oživenie, zvýšený záujem je predovšetkým o kúpu bytov.
“Klienti veria realitnému trhu a vidia v ňom možnosť stabilnej investície s možnosťou prenájmu, prípadne následného predaja so ziskom. Oživenie priniesli výhodné hypotekárne úvery so sadzbou pod 2 %, ako aj nízke úročenie vkladov v bankách,” uviedol Róbert Friedrich z košickej realitnej kancelárie R 69.
Záujemcovia podľa neho preferujú menšie byty, ktoré sú väčšinou ich prvou kupovanou nehnuteľnosťou. “Novým fenoménom na trhu sú investori, ktorí sa neboja investovať do kúpy starších nehnuteľností – zatiaľ sú to prevažne byty – a následne ich zrekonštruovať vo vyššom štandarde a predať s miernym ziskom, prípadne dlhodobo prenajať,” dodal.
Podľa realitného makléra Michala Opinu zo spoločnosti VRK Real Plus sú ceny nehnuteľností v Košiciach stabilné, takmer totožné s dlhodobým priemerom. “Zaznamenali sme mierny nárast cien menších bytov do 50 štvorcových metrov (cca 4 %). Ide o najviac dostupnú alternatívu bývania pre mladých a tiež z dôvodu nedostatku dostupných nájomných bytov. Ponuka predaja týchto bytov je vyrovnaná s dopytom,” konštatoval. Naopak, k poklesu ceny došlo u starších rodinných domov v Košiciach a okolí.
U bytov je stabilne najväčší záujem o panelákové garsónky a jedno až dvojizbové byty, a to v lokalitách centrum, Sever, Juh, Kuzmányho sídlisko a Terasa. Menší záujem je o lokality, ako sú Ťahanovce, Jazero či Furča. Záujem je aj o byty v novostavbách vo výmere do 100 m2. “Znížený dopyt je po starších rodinných domoch z dôvodu, že cena ich obstarania spolu s cenou renovácie často prekročia obstarávaciu cenu novostavby. Záujem je i o novostavby rodinných domov v lokalite do 15 kilometrov v okolí Košíc,” uviedol Opina.
Súčasné ceny za štvorcový meter (m2) v panelákových bytoch sú podľa neho pri garsónkach a jednoizbových bytoch zhruba 1050 – 1200 eur, u dvojizbových 950 – 1050 eur a pri troj a štvorizbových 850 – 1000 eur. Cena starších rodinných domov je približne 1000 eur za m2 a pri novostavbách zhruba 1300 – 1400 eur.
“Záujem o rodinné domy v rámci mesta sa zúžil na nehnuteľnosti s dobrou dostupnosťou, vhodným dispozičným riešením, lokalita predstavuje hlavné kritérium pri predaji. Osobne cítim nedostatok vhodných pozemkov stavebne pripravených na výstavbu rodinných domov v Košiciach a okolí mesta Košice,” konštatoval Friedrich.
Vzhľadom na nízke úrokové sadzby predstavuje kúpa nehnuteľnosti na úver zhruba 80 – 90 % z celkového predaja všetkých bytov v Košiciach. S obmedzením poskytovania 100-% bankového úveru na základe intervencie Národnej banky Slovenska (NBS) však podľa odborníkov už cítiť čiastočné problémy kupujúcich s dofinancovaním rozdielu kúpnej ceny.
(TASR)
Ilustračné foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal 15. júla na Mestský súd Košice obžalobu za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Košičania aj návštevníci mesta si môžu opäť naplno užívať atmosféru Mestského parku. Od 2. júla vstúpili všetky fontány v parku do letného režimu. Plávajúca fontána, Malá fontána a Potôčik sú opäť v každodennej prevádzke, rovnako ako aj obľúbená Spievajúca fontána, ktorá ponúka bohatý hudobný a svetelný program.

Rómske osady v mestskej časti Juh trápia Košičanov už dlhodobo. Deti prebiehajúce cez koľajnice nedbajú na riziko zrážky s vlakom, riziko predstavuje aj zvýšená kriminalita či prenosné choroby. Starostky mestskej časti Košice-Juh, Anny Súkeníkovej, sme sa pýtali nielen na aktuálny stav nelegálnych osád, ale aj na dlhoročnú prácu s ich obyvateľmi. Hovorili sme aj o spolupráci s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na riešení problematiky.