Vymaľujú zámkovú dlažbu
Na Sídlisku Ťahanovce popri rekonštrukcii Ázijskej triedy nanovo vykladajú zámkovou dlažbou priľahlé parkoviská. Avšak celú plochu v jednej farbe. Pritom farebným odlíšením by zároveň mohli vyznačovať parkovacie miesta.
Opýtali sme sa investora, mesta Košice, prečo je to tak. „V schválenej projektovej dokumentácii nie je navrhnuté vyznačenie parkovacích plôch farebnou dlažbou. Budú vyznačené vodorovným dopravným značením, ktoré sa po čase bude obnovovať,“ reagovala hovorkyňa Linda Šnajdárová.
Oslovili sme aj odborníkov zo Žilinskej univerzity, z katedry cestného staviteľstva. „Medzi základnou a farebnou dlažbou je cenový rozdiel. Závisí od typu dlažby, rozdiel je 10 až 30 percent. Na druhej strane, vyznačenie parkovacích miest farbou a ich pravidelná obnova cca po 3 až 5 rokoch taktiež niečo stojí. Pokiaľ sa urobia z farebnej dlažby, je to bezúdržbové riešenie a po čase sa zvýšené náklady vrátia. V súčasnej dobe je už štandardom riešenie farebnou dlažbou,“ uviedla vedúca katedry Daniela Ďurčanská.
Na sídlisku je už zopár parkovísk s farebnou dlažbou, ktorá vyznačuje miesta na parkovanie. A tiež také, na ktorých už pred rokmi vyznačené vodorovné čiary nevidieť. Bolo by opäť potrebné kúpiť farbu a zaplatiť ľudí…


Foto: Jana Vargová
Odporúčané články
Spoločnosť Wizz Air včera slávnostným prvým letom otvorila nové priame letecké spojenie z Košíc do talianskej metropoly Rím. Spojenie bude prevádzkované celoročne dvakrát týždenne, vždy v utorok a sobotu.
V obci Rakovnica v okrese Rožňava došlo vo štvrtok (9. 4.) k požiaru jedného z rodinných domov. Pri udalosti sa nikto nezranil, škodu vyčíslili na 80.000 eur. Na sociálnej sieti o tom informoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ).
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.