Med je liek skoro na všetky neduhy
Vedci zistili, že hoci je med sladký, ale konzumuje sa v správnych dávkach ako liek, nemôže ublížiť ani diabetikom. Týždenník World News, ktorý vychádza v Kanade, uverejnil zoznam chorôb, ktoré sa môžu liečiť medom a škoricou, ako výsledok štúdií západných vedcov.
Skôr, než boli vynájdené antibiotiká, sa med používal ako liek. Je dokázané, že ničí mnoho nežiaducich mikroorganizmov. Navyše nemá vedľajšie účinky ako chemicky vyrábané antibiotiká.
Cievy a srdce
Zmiešajte med a mletú škoricu a natrite na chlieb (najlepšie celozrnný). Ak budete takto raňajkovať, znížite si hladinu cholesterolu v krvi. Takéto jedlo bude pôsobiť ako prevencia pred infarktom. Ak ste už infarkt prekonali, je viac ako pravdepodobné, že pri takýchto raňajkách sa o vaše srdce nepokúsi ešte raz. Táto kombinácia pomáha aj pri zadýchavaní sa a posilňuje tep srdca. V prípade, že vám už nie je päťdesiat, prospeje vašim cievam aj žilám, ktoré už v tomto veku strácajú pružnosť a môžu sa upchávať.
Artritída a močové cesty
Trpíte artritídou? Ráno a večer si naordinujte šálku horúcej vody s dvomi lyžičkami medu a jednou malou lyžičkou škorice. Podľa výsledkov jednej štúdie bolo zistené, že z 200 pacientov takto liečených až 73 chorých sa zbavilo bolesti a do mesiaca sa mohli pohybovať bez väčších problémov. Takouto kúrou si pomôžete aj pri rôznych infekciách močového mechúra či močových ciest.
Cholesterol
Už do dvoch hodín si znížite hladinu cholesterolu o 10 %, ak začnete pravidelne konzumovať dve lyžice medu a tri čajové lyžičky škorice zmiešané s 2 dl horúcej vody. Pri užívaní tejto kombinácie trikrát denne aj pacienti s chronicky vysokou hladinou cholesterolu budú mať oveľa lepšie výsledky. Už aj samotný med, ako uvádza ďalšia štúdia, ak ho konzumujete denne, zabráni zvyšovaniu cholesterolu.
Prechladnutie
Máte chronický kašeľ alebo ste po zápale priedušiek? Mali by ste užívať trikrát denne jednu lyžicu vlažného medu so štipkou škorice aspoň tri dni za sebou. Každodenné užívanie tohto „lieku“ posilňuje imunitný systém a chráni telo pred vírusmi a baktériami. Med obsahuje obrovské množstvo železa a vitamínov, preto posilňuje biele krvinky v tomto boji. Vedci v Španielsku zistili, že med obsahuje prírodné látky, ktoré zabíjajú kmene chrípky, a tak chránia pacientov.
Žalúdok
Med so škoricou úspešne liečia aj bolesti žalúdka a chránia ho pred vznikom žalúdočných vredov. Vedci v Indii a Japonsku zistili, že táto kombinácia zabraňuje aj tvorbe nadbytočných plynov pri trávení. Ak začnete užívať lyžičku škorice zmiešanú s dvomi lyžicami medu pred jedlom, zabránite prekysleniu žalúdka.
Dlhovekosť
Pravidelné pitie čaju z medu a škorice zabraňuje problémom vo vysokom veku. Jeho príprava je veľmi jednoduchá: 4 lyžice medu, 1 lyžicu škorice zalejte pol litrom vody. Pite 1,5 dl čaju 3x denne. Dĺžka života stále narastá a aj storoční ľudia sa môžu cítiť svieži.
Koža
Vyrobte si doma pastu z troch lyžíc medu a 1 lyžičky škorice. Aplikujte ju na vyrážky či akné pred spaním. Ráno sa umyte teplou vodou. Ak budete takto postupovať, do týždňa bude vaša pleť čistá. Pasta z medu lieči aj ekzémy, pásový opar a všetky typy kožných infekcií.
Chudnutie
Každý deň ráno, pol hodinu pred raňajkami na lačný žalúdok a večer pred spaním, vypite šálku čaju alebo vody s medom a škoricou. Pravidelné užívanie pomáha znížiť váhu aj u mimoriadne obéznych ľudí.
Únava
Cítite stále únavu a nič nepomáha? Nedávne štúdie ukazujú, že med pomáha pri regenerácii telesných síl. Seniori užívajúci med a škoricu v pomere 1 k 1 sú čulejší a ohybnejší. Ak si zvyknete na túto medicínu a budete ju užívať okolo 15. hodiny, kedy vitalita začína klesať, do týždňa pocítite zmenu.
Rady včelára
Gustáv Černík je včelár, ktorý ponúka produkt svojich včiel zákazníkom na Dominikánskom trhu.
„Včelí med by mal byť od včiel a najlepší je od včelára. Prečo? Pretože včelár presne vie svojim zákazníkom povedať, aký med kupujú,“ hovorí včelár a dodáva, že za med, ktorý má pôvod kdesi v krajinách EÚ a ES sa veru nikto nemôže takto zaručiť. A ktorý je najlepší? „Včely nerobia rozdiely pri spracovaní medu. Rovnako dobre spracujú agátový, lipový, repkový alebo lesný med. Preto je každý med vynikajúci.
Agátový med je najľahšie stráviteľný, a preto je vhodný pre malé deti, starších ľudí aj diabetikov. Veľmi príjemne zvýrazní chuť čaju či kávy. Pri problémoch so srdcom či cievami odporúčam lesný - medovicový med. Ani alergici na peľ sa medovicovému medu nemusia vyhýbať, pretože tento pochádza z medovice, ktorú produkujú vošky živiace sa šťavami z ihličnatých stromov (smreky a jedle). Vošky z týchto štiav využijú potrebné zložky a zvyšok vylúčia vo forme medovice. Včely ju odoberú a spracujú na med.“
Druhy medu
Kvetové (nektárové) medy - sú svetlejšie, jednodruhové alebo viacdruhové. Z jednodruhových je bežný med agátový (bezfarebný až žltkastý, nekryštalizuje), lipový (zlatožltý, číry), slnečnicový (žltý s hrubými kryštálmi), repkový (bledožltý, kryštalizuje na bielu farbu), ďatelinový (žltý, kryštalizuje na suchobielu tuhú látku), malinový (zlatohnedý, aromatický). Z viacdruhových medov sa vyskytuje napr. ovocný či lúčny med. Obľúbený je tiež lesný med - medovicový (výrazne korenistý, skoro nekryštalizuje).
Foto 1: Shutterstock
Foto 2: jv