Káva naša každodenná
Ste aj vy typ človeka, na ktorého netreba hovoriť, kým si nevychutná svoju rannú kávu? Tento nápoj môže pre nás byť skutočným zážitkom. Odborníci dokonca spoznajú jej pôvod podľa chuti. No a nám laikom nezostáva nič iné, len si vychutnať jej ďalšiu šálku.
Lekár v šálke
Niektorí kávu odporúčajú, druhí by nám ju najradšej zakázali. O jej účinkoch na ľudský organizmus sa vedú diskusie už mnoho rokov. Tieto štúdie nám ale priniesli niektoré dôležité poznatky o káve. Napríklad také antioxidanty. Veľkú a veľmi významnú skupinu látok s antioxidačnými účinkami tvoria tzv. polyfenoly. Antioxidanty pritom v našom tele zabezpečujú neutralizáciu látok, ktoré napríklad urýchľujú starnutie organizmu. Okrem toho má káva pozitívny vplyv na našu pečeň – zabraňuje vzniku cirhózy pečene, napomáha v prevencii vzniku rakoviny a chráni nás pred Parkinsonovou chorobou. Ak však neustále počúvate čo na to vaše srdce, buďte kľudní, v žiadnej štúdii sa nedokázala spojitosť medzi pitím kávy a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Zaujímavosť Káva obsahuje viac ako 200 zdraviu prospešných látok. Obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých nápojov.
Podľa čoho si vyberať
Síce je ideálne ak si kávu nameliete až doma, tesne pred jej prípravou. No na trhu sa nachádza mnoho kvalitných mletých káv, ktoré určite stoja za ochutnávku. Aj ako laik by ste ale mali poznať základné odrody kávy: arabiku a robustu. Na pohľad ich rozoznáte jednoducho zrnko Arabiky je ploché a natiahnuté poväčšine so zakrivenou ryhou uprostred zrna. Zrnko Robusty je menšie vypuklejšieho a zaoblenejšieho tvaru s rovnou ryhou. Arabika rastie vo vyšších nadmorských výškach, jej chuť sa vyznačuje kyslosťou a považuje sa za kvalitnejšiu. Chuť Robusty je výrazne zemitejšia. Znalci káv pritom odporúčajú ich vhodne zvolený pomer. Záleží iba na vašej chuti.
Tomáš Tóth
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.