Slovensko má hlavu štátu, ktorá si uvedomuje naliehavosť riešenia klimatickej krízy
Slovensko má hlavu štátu, ktorá si uvedomuje naliehavosť riešenia klimatickej krízy. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka organizácie Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. Prezidentka Zuzana Čaputová podľa nej počas prvých dvoch rokov vo svojej funkcii ukázala odhodlanie zaručiť ochranu klímy a biodiverzity, ktorá je cítiť aj z jej verejných prejavov a krokov.
„Toto je viditeľné nielen z vystupovania pani prezidentky na medzinárodných stretnutiach, akými bol napríklad klimatický samit Organizácie spojených národov (OSN) v roku 2019, ale aj z konkrétnych vecí, ako je záväzok spraviť úrad hlavy štátu uhlíkovo neutrálnym do roku 2030. Veľmi pozitívne tiež vnímame podporu a advokáciu environmentálnych a pro-klimatických opatrení v Pláne obnovy,“ povedala pre agentúru SITA Juríková.
Slovenská pobočka Greenpeace pozitívne hodnotí aj snahu prezidentky o dobré vzťahy s environmentálnym hnutím, neziskovým sektorom a tiež jej štýl komunikácie. Aktivisti veria, že angažovanosť hlavy štátu v otázkach klimatickej krízy, straty biodiverzity a potreby reálnych krokov na ich riešenie bude len rásť, ale povedia aj k tomu, že sa Slovensko stane v týchto oblastiach lídrom v regióne.
Zdroj: SITA (bh)
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.