Cukrovka skracuje dĺžku života
Vo viac ako 130 krajinách sveta si v sobotu pripomenuli Svetový deň diabetu (cukrovky). Práve 14. novembra 1891 sa totiž narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, považovaný za jedného z hlavných objaviteľov inzulínu. V roku 1923 dostal za tento objav Nobelovu cenu.
Cukrovkou trpí na Slovensku vyše 340-tisíc ľudí. Ochorenie skracuje dĺžku života pacientov. Najčastejšie ju ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia, čo je podľa odborníkov aj dominantnou príčinou ich úmrtí. Cukrovka totiž poškodzuje tepny. Podľa štatistík zomrie na cukrovku asi 600 Slovákov ročne. Predpokladá sa, že v roku 2030 bude u nás žiť s touto diagnózou až 15 percent našej populácie.
Ochorenie má zlý dopad na samotný život pacienta. „Diabetes zhoršuje kvalitu života, môže skrátiť aj celkovú očakávanú dĺžku života a má negatívny dopad na sociálno-ekonomické možnosti pacientov,“ vysvetľuje MUDr. Monika Rudíková z Diabetologickej ambulancie polikliniky v Šaci, ktorá sa diabetikom venuje vo svojej praxi už 16 rokov.
Nepodceňujte prevenciu
U diabetikov sa až štvornásobne zvyšuje riziko chorobnosti a úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia, infarkt myokardu či cievnu mozgovú príhodu. Diabetes je v rozvinutých krajinách najčastejšou príčinou slepoty, pri nedostatočnej kontrole môže dokonca viesť k zlyhaniu obličiek s nutnosťou dialyzačnej liečby alebo k amputácii dolných končatín.
„Pravidelné preventívne prehliadky umožňujú odhaliť poruchy metabolizmu glukózy už v počiatočných štádiách. Títo pacienti sú následne odoslaní na diabetologickú ambulanciu, kde prebieha ďalšia diagnostika. Ak sa potvrdí cukrovka, ďalej ich sleduje a lieči diabetológ. Dôležitá je prevencia aj u vysokori zikových osôb, aby sme u nich predišli vzniku diabetu alebo oddialili jeho začiatok,“ vysvetľuje MUDr. Rudíková.
Pozor na hmotnosť
„Najviac pacientov, až takmer 90 percent, je s cukrovkou 2. typu. Často ide o ľudí s obezitou alebo nadváhou. Základnom ich liečby je znížiť celkovú telesnú hmotnosť, primeraný pohyb a diétne opatrenia. Ak chceme predísť vzniku cukrovky u obéznych ľudí, či ľudí s nadváhou, je vhodné znížiť hmotnosť o 5 až 10 percent. Znamená to až 80-percentný prínos v prevencii i liečbe metabolických chorôb,“ uzatvára diabetologička M. Rudíková.
Ako sa cukrovka prejavuje?
1. neustály pocit smädu
2. zvýšený objem moču
3. nočné močenie
4. opakované infekcie, hlavne plesňové
5. zlé hojenie rán
6. zvýšený pocit únavy
7. celková slabosť, strata energie
8. intolerancia námahy
9. zhoršenie zraku
10. pocity hladu, nevysvetliteľné chudnutie
Diabetickú diétu musí pacient dodržiavať celý život
Jediná diétna reštaurácia na Slovensku je v Košiciach na Orlej ulici. Opýtali sme sa jej majiteľa Ondreja Klímu, ako by sa mali stravovať diabetici.
„Keďže môj otec bol diabetik, táto oblasť stravovania ma veľmi zaujala. Preto som už pred 25 rokmi otvoril reštauráciu. Dnes je veľmi veľký problém so surovinami na výrobu diétnych jedál. Musím mať dodávateľa, ktorý šetrne robí zabíjačku, aby zvieratá neboli v strese. Iní dodávatelia tvrdia, že pestujú bio zeleninu a nakoniec sa dozviete, že ju dovážajú z rôznych kútov sveta.“
Ako hovorí O. Klíma, v reštaurácii sa snažia, aby zákazníci jedli normálnu stravu: „Všetko prispô
sobujeme tak, aby diabetici, ale aj iní dietári, mohli jesť čokoľvek, na čo majú chuť. Napríklad aj vyprážané jedlá, ktoré u nás pripravujeme v konvektomatoch. Strúhanku na obaľovanie robíme z bezlepkového chleba, aby nespôsobovala problémy.“
Poradí diétna sestra
V reštaurácii pravidelne spolupracujú s diétnou sestrou, ktorá na požiadanie zákazníkov príde a poradí, aké jedlá by mali konzumovať a ako by si ich mali doma pripravovať.
„Táto služba je u nás zadarmo. Dokonca máme stravníka, ktorý k nám prišiel s tým, že pred jedlom užíval až 48 rôznych tabliet. Samozrejme, že jedlo mu nechutilo. Ale pomocou stravy, ktorú pravidelne u nás konzumoval, sa po troch rokoch dopracoval k jednej jedinej tablete. Vyšli sme mu v ústrety aj tým, že sme jeho manželke poskytli rady a recepty na varenie diétnej stravy, aby mu mohla doma pripravovať vhodné večere,“ vysvetľuje reštauratér.
Rozhoduje množstvo stravy
Pri cukrovke je základným liečebným prostriedkom tzv. kvantitatívna diéta. „Rozhodujúce je množstvo stravy. Jedlo sa rozdeľuje na šesť denných dávok s dosť rovnomerným príjmom cukrov. Preto treba presne dávkovať chlieb, pečivo, všetky prílohy, ako aj súčasti potravy bohatej na sacharidy (niektoré druhy zeleniny a ovocia). V strave platí zákaz cukru ako sladidla. Príjem tuku je znížený a prevažujú tuky rastlinné. Táto diéta je vlastne na celý život,“ dozvedeli sme sa na záver.
Foto: Shutterstock