Knižnica predstavila diela hendikepovaného umelca Martina Kovalíka

Vernisáž k výstave Všetko, čo mám rád sa konala 29.6.2021 o 10:00 v pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice, Nezábudka. Autorom vystavovaných diel je hluchoslepý výtvarník Martin Kovalík.
Okrem príjemnej a uvoľnenej atmosféry, na slávnostnom otvorení výstavy “Všetko, čo mám rád” nechýbal ani autor výtvarných diel, Martin Kovalík, ktorý sa nám zdôveril s jeho výtvarnými začiatkami.
,,Pôvodne som bol toho názoru, že maľovanie je určené iba malým deťom. Preto som sa mu spočiatku nechcel venovať, avšak neskôr som zistil, že maľovanie je úžasná vec a začal som uvažovať o tom, že by som aj ja, ako dospelý, začal maľovať. Pri tvorbe sa inšpirujem kvetmi a mačkami. Mojou motiváciou k ďalšej tvorbe je to, že diela žnú úspech u publika, a preto sa cítim byť užitočným pre tento svet,” vyrozprával autor výstavy, Martin Kovalík. V rozhovore tiež spomenul, že namaľovať jeden obraz mu trvá mesiac.
Na vernisáži vás určite zaujme aj netypický obraz muža vo vtipných boxerkách. Autor nám príbeh diela vysvetlil takto: ,,Na obraze som vyobrazený ja, pretože tie boxerky boli mojím prvým valentínskym darom od zamestnancov Maják n.o. a mal som z nich veľkú radosť.”

Hlavným organizátorom a zostavovateľom výstavy Všetko, čo mám rád, ktorá je k dispozícii návštevníkom pobočky Nezábudka na Poľovníckej 8 je Eduard Buraš, riaditeľ združenia FEMAN.
Spoluorganizátorom výstavy je MAJÁK n.o., kurátorom Helmut Bistika. „Sme hrdí na nášho Martina, na jeho zanietenosť a túžbu ukázať verejnosti, že aj napriek ťažkým životným situáciám, môže byť svet okolo nás krásny a motivujúci. V procese arteterapieurobil veľké osobnostné i kreatívne pokroky. Má veľmi rád, keď ľudia oceňujú jeho tvorbu. Je to pre neho veľkou motiváciou a ocenením“ hovorí Mgr. Henrieta Heidecker, riaditeľka Maják n.o.
Otvorenie výstavy sa nieslo vo veľmi príjemnej atmosfére v prostredí knižnice, ktorá sa stala priestorom pre výstavu Všetko, čo mám rád. Vyspovedali sme aj riaditeľku knižnice pre mládež mesta Košice, Kamilu Prextovú. ,,S myšlienkou organizácie výstavy takého typu sme začali už mnoho mesiacov predtým. Knižnica pátrala po hendikepovanom umelcovi, ktorého diela by boli vystavené v priestoroch pobočky Nezábudka. Napokon sme ho našli a bol ním práve Martin Kovalík, z čoho sme veľmi šťastní. Vzácne je aj to, že všetky vystavované diela tvoril autor niekoľko rokov a obrazy budú skrášľovať priestory knižnice do 31. 8. 2021.”

,,Príprava samotnej vernisáže bola netradičná a veľmi rýchla, pretože doba koronavírusu to ani inak nepovoľuje. Akcia bola kreovaná prakticky zo dňa na deň, vzhľadom na opatrenia, ktoré boli stanovené v boji s pandémiou. Vďaka covid automatu bolo možné vypočítať, kedy by sme mohli výstavu zahájiť, aby bola prístupná prakticky všetkým návštevníkom priestorov knižnice,” s úsmevom dodala riaditeľka knižnice, Kamila Prextová.
Výstava potrvá do 31. 8. 2021. Následne, na želanie autora budú jednotlivé obrazy ponúknuté záujemcom na odpredaj. Výťažok sa rozhodol Martin Kovalík venovať na charitatívne účely a podporu zariadenia Maják n.o.
Zdroj: Knižnica pre mládež mesta Košice/Alexandra Fedorová
Odporúčané články

Tím vedcov z Katedry fyziky kondenzovaných látok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pod vedením doc. Adriany Zeleňákovej, DrSc., už vyše 20 rokov skúma nanočastice – častice mnohonásobne menšie ako ľudské bunky, ktoré fungujú ako drobné magnety. Aktuálne zaznamenali úspech v podobe publikovaného článku vo vedeckom časopise o viazaní RNA vírusov na magnetické nanočastice.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.