Lesní muži v Košiciach
V Košiciach, ba dokonca na Hlavnej ulici, máme kadečo. Dokonca aj lesných mužov. Nemyslím lesníkov, ak sa prejdú po Hlavnej v uniforme, ale takých, čo sú starí aj niekoľko storočí.
Prezrádzajú sa tým, že im z tváre raší vegetácia. Neustále. Ešte aj teraz, počas zimy. Ako keby komiksy mali svoj predvoj v prírodnejšom vydaní o niekoľko storočí skôr, ešte v stredoveku. S tým rozdielom, že vtedy ľuďom z úst netrčali bublinky, ale zeleň. Vyjadrovali sa nie prostredníctvom slov, ale listami. Jazykom nie ľudským, ale predľudským. Lebo les je omnoho starší (300 miliónov rokov) než moderné ľudstvo (200-tisíc rokov).
Sila prírody
Svojou veľkosťou a tajomnosťou i v stredoveku zostával les pre ľudí tajomným, zaplneným neuveriteľnými bytosťami – vílami, elfami, duchmi či škriatkami.
Medzi nimi žil i jar(n)ý muž, ktorému z úst vyrastali rastlinky. Pripomínal tak silu prírody, schopnú každý rok sa znovuzrodiť. Jeden taký v anglickej mytológii provokuje rytierov kráľa Artuša. Keď mu odseknú hlavu, on si ju v pohode vezme pod rameno a navrhne im ďalšie stretnutie o rok.
Symbol nesmrteľnosti
Keď sa niečo cyklicky pravidelne obnovuje, hodí sa to za symbol nesmrteľnosti. Pohanský kult prírodnej plodivej sily nabral v podobe lesného muža neskôr, v kresťanstve, význam nesmrteľnosti. Veď pohanstvo bolo vo viacerých prípadoch v minulosti skôr absorbované než potláčané. A Ježiš Kristus nás uzdravuje prostredníctvom prijímania jeho Tela – eucharistie. Ozdravná moc eucharistie zafunguje zakaždým, keď ju prijmeme. Veď prijímame toho, kto povedal: „Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď zomrie.“
Raj na zemi
Takéto hypotézy o zelenom mužovi a o tom, prečo sa jeho podoba objavuje v kostoloch, sú bez záruky, písomné pramene sa o nich totiž nezmieňujú. Isté však je, že v kostole mávalo všetko presah do druhého sveta. I keď teraz už niekedy nevieme, aký presne. A zatiaľ sa lesní muži pozerajú na nás zhora udržiavajúc si svoj nadhľad.
V Košiciach sú dvaja v hornej časti ľavej hlavnej brány Dómu svätej Alžbety. Ďalší je v interiéri Kaplnky svätého Michala. (Inak – Kaplnka vrátane podzemia je otvorená pre verejnosť každý deň okrem nedele. Stačí sa obrátiť na sprievodcov v Dóme sv. Alžbety.)
A čo ak lesný muž predznamenáva budúcnosť? Keď sa v nej raz vyhubíme, všetko sa zalesní a nastane znova raj (na zemi). Raj je les.
Foto: Štefan Čaplovič