Slovenský pacient s rakovinou nemá prístup k 65 percentám liekov
Slovenský pacient s rakovinou nemá prístup k 65 percentám liekov, ktoré by mohli zmierniť nádorové ochorenie. Upozornila na to v diskusii na konferencii GLOBSEC europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Ako konštatovala, Slovensko je v Európe neslávne známe aj tým, že u nás zomiera najviac ľudí s rakovinou. Podľa mnohých držíme prvenstvo aj preto, že Slováci stále nemajú prístup k inovatívnym a pokročilým formám liečby onkologických ochorení.
Europoslankyňa pripomenula, že Európska lieková agentúra (EMA) od roku 2011 schválila 27 nových liečebných prípravkov, na Slovensku sú však dostupné len tri z nich. Samotnú situáciu sťažila aj pandémia koronavírusu, ktorá oddialila diagnostikovanie a taktiež aj liečbu rakoviny. Potvrdil to aj zdravotnícky analytik a expert GLOBSEC Martin Smatana. Dodal, že až 85 percent zmien dokáže urobiť štát a samotné ministerstvo zdravotníctva. Smatana prízvukoval aj markantný rozdiel v centrách pre robotickú chirurgiu. Slovensko má podobné centrum len jedno, kým napríklad v susednom Česku ich je 11. Analytik taktiež načrtol tému dostupnosti liekov a podčiarkol fakt, že len pár z nich je preplácaných z verejného poistenia.
V súčasnosti je veľkým problémom aj dĺžka od času odhalenia, diagnostikovania až po samotnú liečbu. Ako priblížil onkológ Štefan Korec, dnes to predstavuje približne 180 dní. „Našou ambíciou je skrátiť toto obdobie na 50 dní,“ vyhlásil počas konferencie GLOBSEC. Doplnil, že je nevyhnutné urobiť krok do novej éry liečby rakoviny, s ktorou súvisí aj využívanie nových technológií na základe umelej inteligencie. Do debaty sa zapojila aj Daniela Kállayová z ministerstva zdravotníctva. Konštatovala, že úlohou rezortu je posilňovať a rozvíjať existujúce národné iniciatívy v oblasti prevencie, včasného odhalenia, diagnostiky, liečby, výskumu či inovácií.
Zdroj: (SITA, qq;mhu/ d.p.)
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.