Ako sa nepopáliť
Medzi najťažšie úrazy detí patria popáleniny, pretože pri postihnutí väčšej plochy kože vyžadujú dlhodobú a bolestivú liečbu. Navyše sa veľakrát hoja jazvami, ktoré môžu dieťa celoživotne fyzicky aj psychicky traumatizovať.
„V septembri sme mali hospitalizovaných 11 detí s termickými úrazmi, v novembri 10 a trend popáleninových úrazov, najmä u malých detí, pretrvával aj pred Vianocami,“ uviedol prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice v Šaci Peter Lengyel.
Najzraniteľnejší sú najmenší
S menšími úrazmi či na preväzy chodia do šačianskej nemocnice denne traja až piati detskí pacienti. „Ide pritom o veľmi malé deti. Väčšina z nich, takmer 80 percent, sa popálila obarením. Desať percent úrazov je spôsobených priamym plameňom a elektrický prúd zasiahol asi tri percentá,“ spresnil. Veková hranica zranených detí je pomerne nízka, vyše tri štvrtiny z nich sú vo veku od jedného do piatich rokov.
Pripomenul vážny prípad dieťaťa, ktoré spadlo do vane s horúcou vodou, pričom utrpelo popáleniny II. až III. stupňa na tretine tela. „Išlo o šokový stav s ohrozením na živote. Dieťa sme zachraňovali početnými transplantáciami kože, zdĺhavou, ale nakoniec úspešnou liečbou. Z hľadiska prognóz však bývajú vyhliadky u takto postihnutého dieťaťa dvojnásobne horšie než rozsiahle popáleniny u dospelého,“ upozornil.
Najčastejšie príčiny
Okrem pádu do vriacej vody, deti si často spôsobia popáleniny, keď stiahnu obrus zo stola s horúcou kávou, čajom alebo polievkou, alebo keď dieťa vbehne pod matku, ktorá nesie hrniec s horúcou tekutinou. „Osobitnou kategóriou sú popáleniny plameňom, pri ktorých sa dieťa hrá s ohňom a vznieti sa mu oblečenie, prípadne sa zapotáca a padne do ohniska. V takých prípadoch ide takmer vždy o hlboké popáleniny, ktoré treba riešiť chirurgicky,“ vysvetlil P. Lengyel.
Väčšina popálenín, ktoré posledné obdobie riešia, sa stala v domácnosti. Či už pri varení, pečení alebo neopatrnosťou pri výhrevných telesách. Pozor treba dávať na deti v blízkosti otvoreného ohňa, napríklad pri zabíjačkách, ale aj pri plynových peciach či zdrojoch elektrického prúdu.
Prvá pomoc pri popáleninách
V prípade, ak došlo k menšej popálenine, je potrebné postihnuté miesto okamžite a dlhšiu dobu chladiť. Stačí dať poranenú časť tela pod tečúcu čistú studenú vodu. Pôsobí dostatočne protibolestivo a možno takto pokračovať až do úplného utlmenia bolesti. Ak je rana otvorená a znečistená, treba ju očistiť vodou a okolie rany umyť mydlom. Ranu stačí sterilne prekryť. Pľuzgiere sa nesmú strhávať, pretože rana sa môže infikovať. Rozsiahlejšie popáleniny si však vyžadujú zvýšenú starostlivosť a odbornú pomoc na popáleninovej ambulancii. Treba si uvedomiť, že ťažké popáleniny na väčšej ploche tela priamo ohrozujú život dieťaťa.
Na čo dávať pozor - vriaca voda na sporáku - horúci čaj alebo káva na stole - piecky, krby, sporáky - zápalky - elektrické zástrčky
(VER, JV)
Foto: Shutterstock