Zdravá aj nebezpečná
Možno ste si v zelovoci či supermarkete prezerali dlhé hrubšie tyčinky, ale nevedeli ste, čo to je. Rebarbora je jednou z najzdravších druhov zeleniny. Jej chuť je kyslá, spoznáte ju podľa krvavočervenej stonky. Obsahuje kyselinu listovú, potrebnú pre krv, činnosť mozgu a nervov.
V rebarbore je aj veľké množstvo vápnika, potrebného pre ženy v menopauze. Vysoký obsah draslíka pomáha zasa odvodňovať organizmus. Je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá viaže tuky, detoxikuje telo, podporuje činnosť čriev a potláča zápchu. Používa sa aj na výrobu vlasového tonika. Listy sa používajú na liečbu popálenín a rôznych poranení.
Iba raz za čas
Pretože rebarbora obsahuje veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, je treba ju konzumovať striedmo. Tí, čo majú chorý žlčník a oslabené obličky, by sa jej konzumácii mali vyvarovať. Môže spôsobiť veľmi nebezpečné zažívacie problémy a k tomu slabosť, problémy s dýchaním. Vo vzácnych prípadoch môže konzument upadnúť do kómy. Zdravým jedincom rebarbora poskytne vysoký obsah vitamínu A a B.
Jedovaté listy
Rebarbora je síce vynikajúca pochutina, ktorá sa spracováva rôznymi spôsobmi, na konzumáciu za surova sa však nehodí, pretože obsahuje také množstvo najrôznejších kyselín, že by to mohlo mať na ľudský organizmus neblahé následky. Čepele jej listov sú jedovaté, a to ako pre ľudí, tak pre zvieratá. Obozretnosť pri pestovaní rebarbory v záhradách je teda namieste.
Použitie v kuchyni
Ako sa dá rebarbora využiť? Môže sa konzumovať iba tepelne spracovaná. Kvôli svojej kyslosti vyžaduje pridanie cukru a dusenie. Vznikne tak veľmi chutná marmeláda, ktorá sa dá použiť na palacinky, lievance alebo na mriežkový koláč z lineckého cesta. Výborná je i v buchtách posypaných tvarohom. Dá sa z nej vyrobiť chutná štrúdľa alebo kompót. Často sa kombinuje s jahodami, aby zmiernila ich sladkú chuť a od jahôd získala peknú červenú farbu. Pri príprave rebarborovej marmelády a ďalších pokrmov z nej pamätajte na to, že sa nesmie variť a pripravovať v hliníkovom riade. Kyseliny obsiahnuté v rebarbore totiž reagujú s hliníkom a ten sa potom uvoľňuje do jedla.
Foto: shutterstock