Politici majú obrovský vplyv na mieru zaočkovanosti, tvrdí zdravotnícky analytik
Veľmi ťažko sa presviedča, keď politický favorit ľudí povie, že sa nedá zaočkovať alebo nevie, či sa dá zaočkovať, povedal v rozhovore po portál vZdravotnictve.sk Martin Smatana.
Na mieru zaočkovanosti obyvateľstva majú politici obrovský vplyv. V rozhovore po portál vZdravotnictve.sk na to poukázal zdravotnícky analytik Martin Smatana. Ako príklad uviedol tlačovú besedu expremiéra Igora Matoviča, keď ohlasoval Sputnik V a v rámci nej ‘veľmi nešťastne’ nepriamo povedal, že Astra Zeneca nie je dobrá vakcína. To bolo vo februári až marci, keď sa očkovali učitelia a tretina z tých, ktorí mali prísť nasledujúce dni na očkovanie, sa v ten deň odhlásili. Keby sa tak ako ruská vakcína Sputnik V promovali aj vakcíny od Astra Zenecy, Pfizeru a Moderny, dnes mohla byť zaočkovanosť podľa neho úplne iná.
„Keď sa pozrieme na dve najväčšie opozičné strany, Hlas-SD a Smer-SD, predseda Hlasu Peter Pellegrini sa vyjadruje, že sa dá zaočkovať možno jedného dňa. Predstavitelia strany Smer sa aktívne vyhradzujú voči očkovaniu. To sú dve najväčšie strany a aj keď ich predstavitelia nemusia byť najpopulárnejší politici, majú mediálny vplyv,“ konštatoval Smatana. Ako doplnil, veľmi ťažko sa presviedča, keď politický favorit ľudí povie, že sa nedá zaočkovať alebo nevie, či sa dá zaočkovať. Keby boli pritom Robert Fico a Peter Pellegrini stále vo vláde, podľa Smatanu by boli tí, ktorí by teraz behali po regiónoch, očkovali sa a fotili pri tom a robili by si na tom mediálnu kampaň. Presne, ako to robí celá Európa. Politici teda predstavujú významne relevantný vzor, podľa ktorého sa formuje mienka občanov na vakcináciu.
(SITA, it;mhu/db)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.