Slovenských odberateľov bude zelená elektrina stáť menej ako vlani
Slovenskí odberatelia podporia výrobu zelenej elektriny menšou sumou ako vlani. Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET) získajú podľa údajov od spoločnosti OKTE v tomto roku podporu v celkovom objeme 387 miliónov eur.
V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur. „Táto suma by mohla byť ešte nižšia vďaka predĺženiu podpory, ktoré pripravujeme,“ informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.
Podporu na zelenú elektrinu financujú sami odberatelia elektriny vo svojich účtoch za elektrinu v rámci tzv. tarify za prevádzkovanie systému (TPS). Pričom táto tarifa tvorí zhruba pätinu koncovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti.
„Výrobcovia zelenej energie tak dostávajú tzv. doplatky, ktoré im pokrývajú rozdiel medzi reálnou cenou elektriny na trhu a výkupnou cenou, ktorú dostali garantovanú od štátu,“ vysvetlil Igaz.
Vlani podporili Slováci zelenú elektrinu sumou 467 miliónov eur. Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚ KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.
Zdroj: (SITA, md;it)
Odporúčané články
Dnes, 18. novembra 2024, po rannej špičke (do 9:00) dôjde k úplnému sprejazdneniu Watsonovej ulice.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Od dnes začína druhá etapa rekonštrukčných prác v mestskej časti (MČ) Kavečany. Tá ovplyvní premávanie mestskej hromadnej dopravy (MHD).