Memorandum o výstavbe rýchlostnej železnice podpísali KSK a maďarská strana
Memorandum o spolupráci pri projekte realizácie rýchlostnej železnice Miškovec – Košice podpísali uplynulý týždeň zástupcovia maďarskej Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy a Košického samosprávneho kraja (KSK). KSK o tom informuje na svojej webovej stránke. Rýchlostná železnica by mala spojiť Košice s Miškovcom, čím by došlo k odľahčeniu dopravnej záťaže, ktorá je v súčasnosti kladená na cesty nižších tried.
Uvedené samosprávy podpisom deklarovali, že budú pracovať na rozvoji železničnej dopravy medzi týmito dvoma krajskými mestami. Vybudovaním rýchlostnej železnice medzi Miškovcom a Košicami by došlo k vyššiemu využitiu osobnej a nákladnej železničnej dopravy a zároveň k zníženiu dopravnej záťaže, ktorá je v súčasnosti kladená najmä na cesty II. a III. triedy. „Košický kraj zastáva smutné prvenstvo v najnižšom počte rýchlostných ciest a diaľnic na Slovensku. Všetka doprava vrátane nákladnej je v súčasnosti vedená najmä po cestách nižších tried,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že uvedená rýchlostná železnica by pomohla okrem zníženia zaťaženia životného prostredia skvalitniť dopravnú infraštruktúru v kraji, vytvorila by podmienky na príchod investorov a tvorbu nových pracovných miest a tiež by zvýšila životnú úroveň.
„Svojím podpisom sa zaväzujeme s využitím všetkých dostupných príležitostí pracovať na tom, aby nastal rozvoj železničnej trate a železničnej dopravy medzi krajskými mestami týchto dvoch žúp, ako aj na dynamickom zvýšení pomeru využitia osobnej a nákladnej železničnej dopravy na trase Miškovec – Košice,“ uviedla predsedníčka Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy Bánné Gál Boglárka. Podľa jej slov by sa tým výrazne znížilo využitie cestnej osobnej a nákladnej dopravy, ako aj miera znečistenia životného prostredia.
KSK ďalej uvádza, že do prípravy spolupráce sa zapojila aj spoločnosť Észak-Magyarországi Fejlesztési Zrt, ktorá má “zmapovať zdroje regiónu a prevziať úlohu v rozhýbaní hospodárskeho, kultúrneho a spoločenského života regiónu”.
Zdroj: (TASR, sem, mac/ d.p.)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.