Kaplnka svätého Michala
Málokto vie, že do Kaplnky sv. Michala sa dá už ísť nielen na svätú omšu, krstiny či sobáš. Sprievodcovia, ktorí sídlia v Dóme, vám radi sprístupnia už aj podzemie tohto skvostu gotiky.
Ak veríme, že sa smrťou všetko nekončí, tak podľa jednej z teórií vás po nej ešte zvážia. Telo už mať nebudete, ale sv. Michal archanjel vám zváži dušu. Je to práve on, kto má službu pri vchode do druhého sveta a odtiaľ už odprevadí každú dušu pred Boží súd. A tam sa uvidí, čo v nej preváži, či dobro alebo zlo.
Archanjel v akcii
Archanjela Michala v akcii pekne vidno na hlavnej fasáde rovnomennej Kaplnky sv. Michala. A nie je tam náhodou. Nablízku kedysi dušičiek dosť často pribúdalo, rozkladal sa tam cintorín. Taký stredoveký cintorín nemal veľa polôh na výber, musel sa zmestiť dnu do vtedy neveľkého mesta obohnaného hradbami.
Nuž preto je kaplnka ním obklopená a nazývali ju aj cintorínskou. Kostry by sme však našli nielen okolo nej (niekde až v ôsmich vrstvách nad sebou), ale aj v jej vnútri, lebo keď bol cintorín plný a o niektoré hroby sa už nikto nestaral, tak ich vybrali a s kosťami šup do podzemnej kostnice kaplnky. Keď sa kosti časom obrátili na prach, zabrali minimálne miesto.
Toto sa mohlo začať diať až od polovice 14. storočia, keď kaplnku v gotickom štýle postavili. Neskôr sa im videla malá, a tak ju urobili skoro dvakrát takú veľkú. To už dnes ale nevidno, lebo reštaurátori v rokoch 1903-1904 sa podľa vtedajšej reštaurátorskej „módy“ (purizmu), rozhodli zachovať nám ju v prapôvodnej, a teda stredovekej veľkosti.
Zázrak svätej Krvi
Podľa najnovšej hypotézy kaplnku postavili v súvislosti so zázrakom sv. Krvi, ktorý sa udial v bývalom farskom kostole. Nepozorný kňaz vylial trochu vína počas svätej omše, ale už po Premenení (čiže vylial svätú Krv), a tá vytvorila na bielej podložke tvár trpiaceho Krista. To nemohla byť náhoda, povedali si mnohí pútnici a vydali sa do Košíc, aby uvideli a uctili si ten obrúsok s obrázkom, ktorý sa stal relikviou svätej Krvi. Pre týchto pútnikov postavili práve Kaplnku sv. Michala, kde túto relikviu počas sviatkov aj vystavovali.
Kostol Slovákov
Kaplnka sv. Michala trpela dávno pred zreštaurovaním trenicami medzi protestantmi a katolíkmi, ba raz ju navštívili aj dvaja protestantskí obrazoborci, ktorí zničili jej oltáre a obrazy. Istý čas sa o ňu nikto nestaral, až potom z
nej bola (prepytujem) stajňa. Neskôr sa stala menšinovým kostolom. Keďže katolíkov bolo menej než protestantov, pomestili sa sem akurát. V 17. storočí sa tu konávali bohoslužby jazykovej menšiny Slovákov, a preto ju nazývali Slovenský kostol.
To už, samozrejme, nebola pohrebnou kaplnkou a od roku 1771 sa na okolitom cintoríne ani nesmelo pochovávať. V roku 1805 ho zrušili úplne a terén upravili na park. Dnešnú podobu dostal ale až pred storočím.
Vtedy pribudla na čelnú fasádu dvojica sv. Peter a sv. Pavol a do stien z vonkajšej strany zamurovali náhrobné kamene.
Blahosklonní komunisti
Za „socíku“ sme mohli vidieť len vonkajšok kaplnky, ale raz do roka, 29. septembra – na Michala, nás blahosklonne pustili dovnútra. A potom prišla rekonštrukcia, počas ktorej udrel do kaplnky blesk (2002). Aj keď mal na vrchole na to určený bleskozvod, vybral si vedľa stojaci kamenný kríž, a tak ho odvalil. Reštaurátori ho znova dali do poriadku.
Najkrajšie je zájsť do kaplnky na sv. omšu, na krstiny alebo sobáš. Omše sa tu v nedele konajú aj v angličtine, ako na jedinom mieste v Košiciach.
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková