Spotreba piva na Slovensku klesá, za tridsať rokov sa prepadla o štvrtinu

Spotreba piva na Slovensku postupne klesá. Kým ešte pred tridsiatimi rokmi sa pohybovala tesne pod hranicou 100 litrov alebo dvesto veľkých pív na jedného obyvateľa za rok, aktuálne je podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) o vyše štvrtinu nižšia. Každý Slovák tak vlani vypil v priemere 69,4 litra, čo bolo o 7 pollitrov piva menej ako rok predtým. Minulý rok sme pritom za pol litra svetlej čapovanej „desiatky“ zaplatili v priemere 1,3 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10 aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká.
„Najnižšiu spotrebu zlatistého nápoja na obyvateľa dosiahlo Slovensko v roku 2016, kedy každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere približne 68 litov piva. Minuloročná spotreba bola tak tretia najnižšia v novodobých dejinách, teda od roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha. Napriek klesajúcej spotrebe však výroba piva na Slovensku počas minulého roka medziročne vzrástla. V porovnaní s rokom 2019 sa zvýšila celková produkcia alkoholického piva o 24,4 % a nealkoholického piva o 15,8 %.
Pivovary na Slovensku vlani vyrobili a predali vyše 203 miliónov litrov alkoholického piva, produkcia vrátane výroby na sklad a ďalšieho spracovania bola ešte o 17 % vyššia. Súčasne producenti piva vyrobili a predali aj 9 miliónov litrov nealkoholického piva. Časť domácej spotreby ale pokrýva aj dovoz. Na Slovensko sa uplynulý rok priviezlo spolu 176 miliónov litrov alkoholického a 12,3 milióna litrov nealkoholického piva. Najčastejšie sa dováža pivo vyrobené v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a v Nemecku.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach (DFN) sa podarilo zavŕšiť významný projekt – vďaka verejnej zbierke a aktivitám neziskovej organizácie Malenka n.o. prešlo Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) komplexnou rekonštrukciou priestorov určených pre hospitalizované matky.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila práce na oprave mosta pred sídliskom Ťahanovce v Košiciach, kde diaľničiari od 30. júna menili zábradlie mosta a sanovali rímsy. Po ukončení stavebnej akcie je úsek prejazdný bez obmedzení.

Ako ozrejmil predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, SAAVŠ je plnohodnotným členom prestížnej Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokoškolskom vzdelávaní – ENQA. Študentstvo si vďaka tomu môže užívať všetky výhody.