Dajte pozor na nadmerné preťaženie vašich detí
Talent a nadanie detí by mal každý rodič podporovať. Je však potrebné si uvedomiť, kedy ambície rodičov prerastajú schopnosti ich ratolestí. Prílišné preťaženie detí sa nevypláca.
V dnešnej dobe sa termín „syndróm vyhorenia“ nadmerne používa pre širokú škálu rôznej fyzickej, duševnej a emocionálnej nerovnováhy. Nie každá takáto nerovnováha sa nutne s týmto syndrómom spája. „Skôr ide o akési symptómy, resp. príznaky preťaženia organizmu, kedy sú naň kladené vyššie nároky, ako vie reálne splniť,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach.
Na aktivite sa musia dohodnúť
Dospelý človek priemerne pracuje osem hodín denne. Za ten čas, čo ste v práci, vaše dieťa sedí v škole na vyučovaní. Poobede ho však navyše čakajú záujmové krúžky. Pracovný deň tak často končí až vo večerných hodinách, kedy sa vaše ratolesti začínajú venovať príprave do školy. „Nie je možné povedať, koľko mimoškolských aktivít by malo dieťa navštevovať. Každé je osobnostne iné, má talent na niečo iné a javí záujem o rôzne aktivity. Vhodné je teda dieťa spoznávať, porozprávať sa s ním, zistiť, čo preferuje, ponúknuť mu alternatívy a spoločne sa na nejakej aktivite dohodnúť,“ hovorí psychologička. Podľa nej by mimoškolskú aktivitu nemalo dieťa brať ako povinnosť či dokonca trest. „Rodičia by si mali dávať pozor aj na to, aby si prostredníctvom svojho dieťaťa neplnili dávno zabudnuté sny,“ dodáva.
Symptómy preťaženia
U detí sa preťaženie prejavuje zjavnými príznakmi, akými sú nadmerná zvýšená potreba spánku alebo, naopak, nespavosť, nechutenstvo do jedla, či prejedanie sa za účelom zvýšenia energetického príjmu. Ďalšími dôsledkami je vplyv na mentálne procesy, ako napríklad neschopnosť sústrediť sa, chyby v uvažovaní, ťažkosti zapamätať si informácie alebo vybaviť si ich z pamäti. „V škole sa tieto problémy môžu prejaviť v podobe zhoršených známok z písomiek a odpovedí. Dieťa môže strácať záujem o aktivity, ktoré predtým robilo so zanietením, nemá čas na kamarátov, čo v konečnom dôsledku môže ovplyvniť vzťahy s rovesníkmi,“ vysvetľuje Klasová.
Nuda je dôležitá
Ak sa u dieťaťa tieto príznaky preťaženia prejavia, rodičia a učitelia by určite takýto stav nemali ignorovať. „Je vhodné sa s nimi porozprávať, čo a z akého dôvodu prežívajú a či by východiskom mohla byť napríklad zmena alebo úprava rutiny. Je vhodné, ak dieťa má vymedzený čas, ktorý môže tráviť podľa vlastných predstáv. Rodičia nemusia za každú cenu deťom vymýšľať aktivity, ba dokonca je vhodné, aby deti zažili aj pocit nudy, ktorý ich možno niekedy motivuje tým správnym smerom.“