Prípady afrického moru ošípaných sa už vyskytli aj v Tatranskom národnom parku
Africký mor ošípaných (AMO) neobišiel ani Tatranský národný park. Len počas štvrtka odpratali pracovníci Štátnych lesov TANAPu telá troch uhynutých diviakov, nájdených pri Veľkom Slavkove.
„Spolu je to zatiaľ deväť uhynutých diviakov, z ktorých je už u štyroch potvrdené toto veľmi nákazlivé vírusové ochorenie,” informovali štátne lesy na sociálnej sieti.
Zároveň prosia všetkých, ktorí nájdu na území Tatier alebo v jeho okolí uhynutého diviaka, aby sa ho nedotýkali a nepúšťali k nemu svojho psa. Rovnako ich žiadajú, aby zatelefonovali na pohotovostné číslo +421 903 987 562, alebo Políciu SR, prípadne na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
Zdroj: (SITA, qq;fa/ d.p.)
Odporúčané články
Hrozí ďalšie obmedzenie električkovej dopravy v Košiciach. Kľúčová električková trať na Alejovej ulici je podľa odborníkov v havarijnom stave a v prípade, že mesto v krátkom čase nepristúpi k jej rekonštrukcii, môže dôjsť k jej odstaveníu. Išlo by už o druhý úsek električkovej trate v meste, ktorý by bol vyradený z prevádzky – prvý je v súčasnosti v rekonštrukcii.
Silné celodenné a nočné mrazy spôsobili v pondelok 12. januára 2026 technické problémy v mestskej hromadnej doprave v Košiciach. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) musel z prevádzkových a bezpečnostných dôvodov dočasne vyradiť deväť autobusov, ktoré neprešli technickou kontrolou, najmä pre zvýšenú poruchovosť vzduchotechniky vozidiel.
Obavy Košičanov sa nenaplnili. Analýzy návštevnosti aj kvality obsluhy na jednotlivých pracoviskách potvrdzujú zachovanie dostupnosti a zároveň zlepšenie zákazníckej skúsenosti. Prispelo k tomu posilnenie zostávajúcich miest, výrazné rozšírenie siete samoobslužných zariadení aj mobilná aplikácia Slovenskej pošty, ktorej výhody oceňuje čoraz viac klientov.