Návštevnosť VSM v Košiciach je zatiaľ podobná tej vlaňajšej
Návštevnosť Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach je zatiaľ podobná tej vlaňajšej. Je však nižšia ako v období pred pandémiou nového koronavírusu. Povedala to múzejná pedagogička VSM Katarína Ščerbanovská s tým, že z aktuálnych výstav sa teší najväčšej obľube výstava Zbrane a zbroj bronzovej doby.
Okrem domácich turistov opäť začali evidovať aj tých zahraničných, a to najmä z Česka, Poľska či Maďarska. „Občas sa stane, že prídu aj turisti z menej častých krajín – Švédi, Taliani, Dáni a minulý týždeň sme tu mali dokonca aj návštevníkov z Ameriky,“ povedala. Napriek tomu je však podľa nej zahraničných návštevníkov stále menej ako kedysi. Čo sa týka turistov zo Slovenska, návštevnosť je porovnateľná s minulými rokmi. Počas dvoch júlových týždňov bola aj vyššia ako bežne.
Jednou z najobľúbenejších výstav tejto sezóny vo VSM je podľa Ščerbanovskej výstava Zbrane a zbroj bronzovej doby. Ide o prvú ucelenú výstavu exponátov z východného Slovenska z uvedeného obdobia. Okrem zbierok VSM zahŕňa aj zbierky partnerských múzeí. „Táto výstava sa snaží ukázať, ako sa vyvíjala doba a ako sa z lovca, ktorý požíval luk a šíp, postupne stal vojak a lovec, ktorý mal aj meč, aj zbroj,“ povedala. Exponáty sú podľa nej staré zhruba 3500 rokov a pochádzajú z územia dnešného východného Slovenska, napríklad z Nižnej Myšle, Popradu či z Dobšinej. „Sú tu rôzne meče, čakany, dýky, prilby, zbroje, zadná časť panciera, koleso z bojového voza a podobne,“ dodala.
Výstava bude verejnosti sprístupnená do konca septembra.
Zdroj: (TASR, sem ,tur/ d.p.)
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.