Aké podmienky platia pri vstupe do Talianska?
Od 24. mája musí každý cestujúci pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF).
Pri vstupe do Talianska musí cestujúci z krajín kategórie štátov C, kde patrí aj Slovensko, predložiť digitálny COVID preukaz Európskej únie a tiež vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Preukaz podľa rezortu musí obsahovať potvrdenie o vakcinácii a to 14 dní od ukončenia cyklu s vakcínou uznanou Európskou liekovou agentúrou. Alternatívou je potvrdenie o vykonaní PCR alebo antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín. Výnimku majú v tomto prípade deti do šestich rokov. Preukaz môže tiež obsahovať potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 s platnosťou potvrdenia 180 dní od prvého pozitívneho testu.
„Ak nemáte jeden z troch uvedených typov digitálneho COVID preukazu EÚ, môžete vstúpiť do Talianska, ale za predpokladu, že podstúpite karanténu päť dní na adrese bydliska, ktorú oznámite po vstupe na územie štátu odboru prevencie príslušného miestneho zdravotného úradu,” uvádza rezort zahraničia s tým, že na konci päťdňovej karantény je potrebné vykonať ďalší molekulárny alebo antigénový odpoved. „Deti mladšie ako šesť rokov sú vyňaté z vykonania molekulárneho alebo antigénneho testu, nie však z povinnosti izolácie, ak je to uplatniteľné,” uvádza ministerstvo.
Rezort tiež pripomína, že od 24. mája musí každý cestujúci pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF). „Dieťa môže byť zaregistrované spolu so sprevádzajúcou dospelou osobou. Vo formulári sa uvádzajú základné informácie o plánovanej ceste, telefonický kontakt a miesto pobytu v Taliansku,” informuje ministerstvo s tým, že návod na vyplnenie formuláru je možné nájsť na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva v anglickom jazyku.
Vstup na územie Talianska je podľa rezortu zahraničia takisto možný pre osoby nevykazujúce príznaky COVID-19 z pracovných, zdravotných alebo urgentných dôvodov na dobu 120 hodín. V prípade tranzitu vlastným autom predstavuje povolená doba 36 hodín.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.