V Košiciach tvorila železná dáma
Slovenská Iron Lady, sochárka Erna Masarovičová, by v týchto dňoch oslavovala okrúhle narodeniny. Odo dňa, keď sa v obci Betliar 12. februára 1926 narodila, uplynulo 90 rokov.
Sochárka, šperkárka a medailérka Erna Masarovičová patrí k výrazným osobnostiam slovenského sochárstva druhej polovice 20. storočia. Jej doménou bola práca s kovom, vďaka čomu získala prívlastok slovenskej Železnej dámy.
Dotyky s tvorbou
„Hoci tvorila a žila v Bratislave, aj v Košiciach sa jej tvorby môžeme doslova dotýkať,“ pripomenula pre košice:dnes historička Katarína Nádaská z Východoslovenskej galérie. Masarovičovej diela – Kalich hutníkov I. a II. sú už takmer polstoročie svedkami života Košičanov na sídliskách Kuzmányho a Terasa. „Boli vytvorené na Medzinárodnom sympóziu v kove, ktorý sa od konca 60. rokov usporadúval vo Východoslovenských železiarňach v Košiciach,“ dodala K. Nádaská. Zdôraznila, že Erna sa zúčastnila jeho 4. ročníka v roku 1971 ako jediná žena v histórii sympózia.
Výsledkom jej práce boli plastiky kalichov. Sú zostavené z ohýbaných oceľových plátov, spojených do tvaru kalicha či kvetu. Stretnúť sa s jej prácou však možno v Košiciach aj na Železníkoch, v interiéri Jakabovho paláca a v zasadačke SAV. Rovnako aj v neďalekej Spišskej Novej Vsi, v Medzeve či Poprade.
Originálny rukopis
Na sympózium do Košíc prišla už ako etablovaná výtvarníčka, ktorá mala za sebou výstavnú činnosť aj účasť na Expo 67 v Montreali. Jej tvorba sa od 60. rokov vyvíjala až k originálnemu sochárskemu rukopisu. Intenzívne a veľmi úspešne sa venovala aj tvorbe medailí a plakiet, na Slovensku patrila medzi zakladateľov moderného autorského šperku. Použitím nepotrebného materiálu alebo prepracovaním iných predmetov (napríklad príborov) predurčila výtvarné postupy a spracovanie v šperkárstve. Žila a tvorila v Bratislave ako samostatná výtvarníčka od roku 1958 až do svojej smrti v roku 2008.
Výber z bohatého diela Erny Masarovičovej môžeme aktuálne vidieť na výstave Sochárky vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Predstavuje ju ako všestrannú a originálnu umelkyňu, ktorá si aj v silovom remesle, akým sochárstvo je, vypracovala svojský ženský pohľad na sochu.
Foto: Dokumentačné centrum VSG
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.