Jadrom akčného plánu adaptácie na zmenu klímy bude sedem špecifických oblastí
Jadro akčného plánu adaptácie Slovenska na zmenu klímy bude tvoriť sedem špecifických oblastí. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový odbor rezortu.
Akčný plán adaptácie Slovenska na zmenu klímy má byť založený na riešení vodného režimu a vodného hospodárstva, udržateľného poľnohospodárstva či adaptovaného lesného hospodárstva. Medzi ďalšie kľúčové oblasti plánu budú patriť riešenie otázok prírodného prostredia a biodiverzity, zdravia a zdravej populácie, sídelného prostredia a technických, ekonomických a sociálnych opatrení.
MŽP SR to uviedlo v reakcii na zverejnené poznatky Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorý informoval, že ak bude ľudstvo pokračovať v súčasnom trende produkcie emisií, Zem sa do roku 2030 oteplí v priemere o 1,5 stupňa Celzia. Aktuálne dáta ukazujú, že ročná globálna produkcia emisií je na úrovni približne 35 až 40 miliárd ton oxidu uhličitého (CO2) ročne. Pre udržanie globálneho otepľovania na úrovni 1,5 stupňa môže ľudstvo vyprodukovať ešte približne 300 miliárd ton CO2. Do oteplenia o dva stupňa Celzia ostáva ľudstvu vyprodukovať 900 miliárd ton CO2. Medzi rokmi 1850 až 2019 pritom ľudstvo vyprodukovalo približne 2 390 miliárd ton CO2, čo spôsobilo globálne oteplenie medzi týmito obdobiami o približne 1,07 stupňa.
Envirorezort chce preto podporovať ambicióznejšie klimatické ciele. Pracuje na historicky prvom zákone o klíme, ktorý by mal Slovensku pomôcť zbaviť sa emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie. Vyznačiť chce aj cestu, ktorou chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. „Pre nás je povzbudením, že správa vychádza ešte pred klimatickou konferenciou, ktorá sa uskutoční v Glasgowe v novembri 2021. Klimatický samit je považovaný za kľúčový z dôvodu, že tu majú byť dokončené pravidlá fungovania Parížskej dohody,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
MŽP SR sa chce zamerať aj na územné plánovanie, ktoré má podľa neho zlepšiť kvalitu života ľudí a životného prostredia. Správne fungujúce územné plánovanie má zároveň zvýšiť klimatickú odolnosť krajiny a zlepšiť jej schopnosť adaptovať sa na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, ako sú prívalové dažde alebo tornáda. V oblasti vodného hospodárstva chce envirorerzort prispieť k zdokonaleniu manažmentu vody, k zmenšeniu odtoku vody a zníženiu miery pôdnej erózie vo voľnej krajine.
Zdroj: (SITA, kh;mky)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.