Vodiči pijú veselo ďalej, nezabrali ani prísne tresty
Štatistiky dopravnej nehodovosti sú jasné. Počet nehôd, ktoré zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu na Slovensku a aj v Košiciach, klesá. Je to však slimačie tempo.
Zatiaľ posledná takáto nehoda v bezprostrednej blízkosti Košíc sa stala v utorok vo Veľkej Ide. Tamojší mládenec, len 20-ročný Dominik, si sadol za volant Nissanu Almera.
„Na rovnom úseku cesty v obci nezvládol riadenie, zišiel z cesty a narazil do stĺpa miestneho rozhlasu. Z miesta nehody ušiel, ale policajti ho vypátrali. Namerali mu v dychu 1,48 promile alkoholu,“ opísal nám prípad košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Podľa jeho slov Dominik ani nesmel riadiť auto. Až do júla 2017 mu to zakázal súd. Teraz má na krku obvinenia z dvoch trestných činov – ohrozenie pod vplyvom návykovej látky a marenie výkonu úradného rozhodnutia. Hrozia mu dva roky basy.
Zabralo by prepadnutie vozidla?
Dominikov prípad je len jedným z mnohých, o ktorých pravidelne policajti informujú. Napriek tomu, že už niekoľko rokov (od novembra 2011) platia sprísnené postihy za jazdu pod vplyvom. Vysoké pokuty, poplatky za povinné psychologické vyšetrenie a poradenstvo, ani hrozba väzenia však vodičom akoby nestačili.
Podľa policajných štatistík počet nehôd, pri ktorých asistoval alkohol, klesá. Je to však len slimačie tempo. Na celom Slovensku eviduje polícia vlani 1518 takýchto havárií, čo je o takmer stovku menej, ako rok predtým. Pred sprísnením sankcií v roku 2010 bolo na Slovensku 2126 nehôd, v roku 2011 opití vodiči zavinili 1903 nehôd, o rok neskôr 1743 a v roku 2013 ich evidovala polícia 1696.
Aj napriek postupnému miernemu poklesu muži zákona nie sú spokojní so súčasným stavom. Podľa ministra vnútra Róberta Kaliňáka sa uvažuje aj nad ďalšou formou trestu pre opitých vodičov – prepadnutím motorového vozidla.
Košický kraj vedie
Pri pohľade na oficiálne čísla bolo najviac nehôd pod vplyvom alkoholu v Košickom kraji. Vlani ich riešili policajti 267. Je to síce o 22 menej, ako v roku 2014, ale aj tak v tomto nelichotivom ukazovateli náš kraj vedie. Priamo v meste Košice ich bolo 76, čo je o 7 menej ako rok predtým. V okrese Košice – okolie ich zaevidovali 51, o jednu menej ako v roku 2014.
Hneď za Košickým sa umiestnil Žilinský kraj, kde havarovalo 242 opitých vodičov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku úbytok o desať. Pre zaujímavosť, v Bratislavskom kraji havarovalo pod vplyvom 159 šoférov, o 20 menej ako v roku 2014.
Niektorí jazdia aj na mol
Pozornosť médií vzbudil v posledných mesiacoch niekoľko prípadov opitých vodičov. Vo všetkých skončili vinníci v policajnej cele s obvinením z trestného činu a hrozbou ročnej basy.
Koncom februára sa premávala 49-ročná žena na Mitsubishi medzi obcami Čaňa a Geča. Kľukatou jazdou z cesty vytlačila dve autá. Keď jej policajti pred jej domom dali fúkať, namerali jej 2,76 promile. V januári na Hurbanovej ulici vrazil s Nissanom Micra do zaparkovanej fiatky len 17-ročný Denis. Nemal ani vodičák a nafúkal vyše dve promile. Rovnakú hodnotu namerali aj 53-ročnému vodičovi BMW X5, ktorý narazil do stromu na ceste smerom na Jahodnú. Rekordérom v poslednej dobe bol 59-ročný Košičan, chytili ho v novembri na Železiarenskej ulici. Šoféroval napriek súdnemu zákazu s neuveriteľnými 4,04 promile!
Ohrozenie pod vplyvom
Policajti evidujú aj štatistiky, ktoré zahŕňajú nielen vodičov pod vplyvom, ktorí spôsobili nehodu, ale aj tých, ktorých pri kontrole prichytili s minimálne 1 promile alkoholu. Klasifikuje sa to ako prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Vlani zistili na slovenských cestách 5175 takýchto previnilcov. V tejto štatistike vedie Bratislavský kraj s počtom 857 prípadov. Nasleduje Košický (778), Žilinský (697) a Prešovský (693).
(FER)
Hriešnici idú k psychiatrovi, potom na mesiac k psychológovi
Vodičovi, ktorému odobrali vodičský preukaz pre jazdu pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, vyplýva z jeho prehrešku viacero povinností.
Čaká ho vyšetrenie u psychiatra, či nie je závislý. Ak áno, musí absolvovať protialkoholické liečenie. Ak nie, podrobí sa odbornému poradenstvu u dopravného psychológa.
„Problémy s alkoholom za volantom sa nevyhýbajú ľuďom z rôznych spoločenských vrstiev a postavenia. V našej praxi sa najčastejšie stretávame s vodičmi rôzneho veku. Od čerstvých držiteľov vodičského oprávnenia až po seniorov. Prichádzajú častejšie muži, ale v našich skupinách odborného poradenstva pre vodičov sa občas vyskytujú i ženy,“ hovorí Miroslava Heráková z košického Psychologického centra na Pajorovej ulici
Risk nie je zisk
Prečo ľudia takto riskujú? Podľa psychologičky si mnohí ani neuvedomujú, že ešte majú zostatkový alkohol v krvi, a ani im nenapadne, že by si nemali sadnúť za volant. Sú i takí, ktorí neuvážene v alkoholovom opojení podľahnú náhlemu impulzu šoférovať, niekam sa presunúť, alebo len chcú preparkovať auto.
Na niektorých vodičov nezaberá ani prísnejší zákon, ani sedenia u psychológa. „Zákonom dané opatrenia pre vodičov, ktorí požili alkohol, sú prísne. Odoberú im vodičské oprávnenie a zaplatia pokutu. Následne musia absolvovať vyšetrenie u psychiatra, potom mesačný proces odborného poradenstva u dopravného psychológa a niektorí sa musia podrobiť i doškoľovaciemu kurzu v autoškole, čo ich tiež stojí nemalé peniaze,“ upozorňuje M. Heráková a dodáva, že s recidívou sa počas niekoľkoročnej praxe stretli len raz.
Dôležitá prevencia
A čo by pomohlo znížiť počet vodičov s alkoholom v krvi? „Domnievam sa, že najúčinnejšia je prevencia už u detí a mládeže. Podporné preventívne programy i premietanie videozáznamov o vážnych dopravných nehodách v súvislosti s alkoholom za volantom by mohlo priniesť pozitívne výsledky,“ myslí si psychologička. (JV)
Prísnejšie tresty
– tresty sa podstatne sprísnili po 1. novembri 2011
– pod hranicou 1 promile je pokuta od 200 do 1000 eur
– prídete o vodičák najmenej na rok, najviac na päť rokov
– nad 1 promile hrozí ročné väzenie, prípadne podmienečný alebo peňažný trest
– strata vodičáku na rok až 10 rokov
– po treťom takomto prečine strácate vodičák definitívne
– ak odmietnete skúšku na alkohol, berie sa to, akoby ste nafúkali viac ako 1 promile
(FER)
Ilustračné foto: Shutterstock
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.