Ako nabíjať batérky, aby nestrácali kapacitu a mali čo najdlhšiu životnosť?
Notebooky, fotoaparáty či inteligentné telefóny potrebujeme mať vždy k dispozícii. Bez prístupu k elektrickej sieti nám slúžia iba vďaka nabitej batérii.
Aby sme mali svoje prístroje stále v pohotovosti, je dôležité dodržiavať zásady správneho nabíjania. Batérií je na trhu veľké množstvo, označujú sa pre laikov „zhlukom“ písmen, ktorým nie každý rozumie. Poradíme vám, ako jednotlivé druhy nabíjať, aby nestrácali kapacitu a mali čo najdlhšiu životnosť.
Ni-Mh batérie
Niklo-metalhydridové (mi-Mh) batérie boli klasikou 90. rokov 20. storočia. Zvlášť v podobe nabíjacích tužkových batérií. Dodnes sa používajú v niektorých starších prístrojoch (notebooky, videokamery či aku náradie). Pre tento druh je typický pamäťový efekt. To znamená, že takúto batériu by sme mali nabíjať vtedy, keď je úplne vybitá, alebo neprerušovať nabíjanie, ak ešte nie je stopercentne nabitá. Kapacita zničená pamäťovým efektom sa dá čiastočne obnoviť formátovaním, ktoré urobíte tak, že batériu necháte úplne vybiť a následne úplne nabiť. Tento proces treba zopakovať dva až trikrát za sebou a zopakovať aspoň raz za tri mesiace.
Ni-Cd batérie
Niklo-kadmiové (Ni-Cd) batérie sú už zastarané. veľmi často sa využívali v mobiloch, ale postupne ich nahradili účinnejšie typy. V obchodoch ich stále ešte nájdete v podobe dobíjacích tužkových batérií. Priemerný čas ich nabíjania je od 45 minút až do 2 hodín. Ich kapacita je však v porovnaní s novšími typmi nižšia. Veľkou nevýhodou je tiež pamäťový efekt, ktorý sa pri tomto type prejavuje najvýraznejšie. Práve kvôli nemu sa musia takéto batérie nabíjať až vtedy, keď sú úplne vybité. Raz za mesiac by ste ich mali sformátovať. Pri nabíjaní nesmie batéria zostať v nabíjačke dlhšie než 24 hodín, pretože by došlo k nadmernému prebitiu. Pri ich prebíjaní totiž dochádza k nadmernému zahrievaniu a následnému poklesu kapacity.
Li-ion batérie
Lithium-ionové (Li-ion) batérie sú najpoužívanejším druhom. Nájdeme ich takmer vo všetkých moderných prístrojoch. Tento druh by sa však nemal hĺbkovo vybíjať a nabíjať. Úplné vybíjanie im môže dokonca poškodiť. V jeho dôsledku totiž dochádza k rýchlejšiemu znižovaniu kapacity a k predlžovaniu času nabíjania. Proti nebezpečnému hĺbkovému vybitiu či prebitiu batériu chránia senzory, ktoré by mali zabrániť dosiahnuť extrémny stav.
Li-pol batérie
Lithium-polymerové (Li-pol) batérie sú najpokročilejšie zo všetkých uvedených druhov. Dajú sa označiť za vylepšenú verziu Li-ion batérií, ktorá neobsahuje kvapalinu, ale gélový elektrolyt. Vďaka gélu sú tieto batérie veľmi tenké a objavujú sa v rôznych tvaroch. Nájdete ich hlavne v najmodernejších špičkových prístrojoch. Nie je ich potrebné pred použitím formátovať, pretože pamäťový efekt bol úplne potlačený. Tieto batérie sú citlivé na presné nabíjanie, preto treba využívať iba nabíjačky dodávané výrobcom. V porovnaní s ostatnými typmi batérií majú Li-pol batérie iba veľmi nízke samovybíjanie, čo znamená, že v čase nepoužívania nestrácajú samovoľne kapacitu.
Dobíjacie batérie
AA a AAA AAA batérie sú tenké, AA hrubšie. Naučte sa tiež rozlišovať bežné alkalické batérie, ktoré sú na jedno použitie, na rozdiel od dobíjacích. Na tých, ktoré sa dajú dobíjať, to musí byť výslovne napísané, a tiež na nich môže byť uvedená kapacita v mAh (napr. 1800 mAh). Ak na batérii takéto údaje nie sú, nikdy ich nenabíjajte. Poškodili by ste batériu aj nabíjačku.
Všetky použité batérie, ktoré už nepotrebujete, patria do separovaného zberu, ktorý nájdete v predajniach s týmto sortimentom.
Foto: Shutterstock