Eduard Heger a Boris Kollár si pri Univerzite Komenského pripomenuli obete okupácie

Dnešný pamätný deň ľudí učí, že aj napriek porážkam sa oplatí za slobodu bojovať. Zdôraznil to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti v súvislosti s dnešným 53. výročím invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Predseda vlády SR Eduard Heger a predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) sa dnes zúčastnili na pietnej spomienke na obete okupácie pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského v Bratislave.
„Dnes si na tomto pamätnom mieste, kde vyhasli ľudské životy, túto smutnú udalosť pripomíname a vzdávame česť obetiam okupácie Československa. Tento deň má veľký význam pre identitu nás všetkých. Nielen tých, čo si to pamätajú, ale aj tých, ktorí v tom čase neboli na svete. Vďaka ľuďom, ktorí sa nenechali zlomiť inváziou, nepodľahli tlaku normalizácie, nevzdali sa myšlienky slobody a niesli ju ďalej, sme sa dočkali slobody v roku 1989,“ zdôraznil Heger. Premiér pripomenul, že sloboda potrebuje na svoj rozvoj spravodlivých, obetavých a čestných ľudí.
“Som presvedčený, že občania Slovenskej republiky by si mali pripomínať nielen túto udalosť, ale aj všetky udalosti, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili cestu k našej súčastnosti,” dodal v závere predseda parlamentu Kollár.
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli. Sovietsky zväz však rozmiestnil svoje vojská v Československu a z nášho územia odišli až v roku 1991. Okupácia z augusta ’68 zmarila nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti na čele s Alexandrom Dubčekom. Takzvaná politika normalizácie, ktorá nasledovala po vpáde vojsk, na 21 rokov umlčala nádeje v demokratickú a slobodnú spoločnosť.
Zdroj: (SITA, mt;mb/ d.p.)
Odporúčané články

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.

Na moste pre peších na Golianovej ulici v mestskej časti Košice – Krásna došlo k vážnemu ohrozeniu bezpečnosti občanov. Neznáma osoba alebo osoby natreli chodníkovú časť mosta olejom, v dôsledku čoho došlo k viacerým pádom chodcov a poškodeniu majetku.

Už túto sobotu sa uskutoční siedmy ročník ultramaratónskych pretekov medzi partnerskými mestami Košice a Miskolc. Na štart 117-kilometrovej trasy sa postavia jednotlivci, dvojice aj štafetové tímy. Organizátori očakávajú účasť takmer 800 bežcov z viacerých európskych i mimoeurópskych krajín.