Medzinárodný organový festival Ivana Sokola oslávi v septembri 50 rokov
Štátna filharmónia Košice pozýva na jubilejný 50. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS). Festival bude prebiehať od 16. do 29. septembra 2021 v Košiciach a partnerských mestách – Poprade, Kežmarku, Sabinove, Rimavskej Sobote i v letohrádku Dardanely v Markušovciach. Najväčšie a najzložitejšie hudobné nástroje – organy – rozozvučia organisti z Maďarska, Česka, Holandska, Dánska i Slovenska.
Päť organistov – päť partnerských miest
MOFIS ponúkne dovedna 10 koncertov, na ktorých sa predstaví 5 organistov. Každý z nich zahrá v Košiciach a tiež v jednom z partnerských miest. Otvárací koncert uvedie nastávajúci šéfdirigent ŠfK Robert Jindra spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a sólistom Robertom Kovácsom. Maďarský umelec je pravidelným koncertným partnerom prestížnych orchestrov Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker, ORF Radio-Symphonieorchester Wien či Tonkünstler-Orchester.
Slovenka Monika Melcová pôsobí na akademických pôdach v Kodani a San Sebastiane, kde jej Španielska kráľovská akadémia udelila v októbri 2019 medailu krásnych umení za zásluhy v hudobnom dianí.
Holanďan Adriaan Hoek je držiteľom viacerých ocenení z medzinárodných organových súťaží, vrátane štyroch prvých cien z roku 2015 zo súťaží v Korschenbroich, Alkmaare, Lübecku a Brede. Zároveň získal v roku 2016 titul “The young ECHO organist z the Year 2016”.
Pavel Kohout z Českej republiky má bohatú koncertnú činnosť nielen vo všetkých štátoch Európy, ale i po celom svete. V roku 2014 vystúpil v Sabinove, kde mal jeho koncert veľký úspech a želali si, aby si v Sabinove ešte niekedy zahral. Tento rok sa to zrejme naplní.
David Bendix Nielsen z Dánska je najmladším umelcom vystupujúcim na festivale (nar. 1993), čím potvrdzuje, že MOFIS chce podporovať aj začínajúcich umelcov. Napriek mladému veku má za sebou obdivuhodnú koncertnú činnosť a umelecké spolupráce v Dánsku i zahraničí.
Dedičstvo Ivana Sokola
Prvý ročník Medzinárodného organového festivalu sa uskutočnil vďaka iniciatíve Ivana Sokola v roku 1970 a bol súčasťou Košickej hudobnej jari. Zakladateľ festivalu, pedagóg a výkonný umelec Ivan Sokol, nielenže navrhol vedeniu Štátnej filharmónie Košice organizovanie podujatia, ale aj inicioval postavenie nového organa v koncertnej sále Domu umenia. Festival od roku 2005 nesie názov na jeho počesť – Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS). Podujatie bolo od svojho vzniku po súčasnosť prerušené len dvakrát, a to hneď po prvom ročníku v roku 1972, kedy ho Komunistická strana Slovenska prechodne pozastavila z ideologických dôvodov – koncerty v Dóme sv. Alžbety sa totiž stretli s masovým záujmom verejnosti. Druhýkrát bola tradícia prerušená až v roku 2020, kvôli šíriacej sa pandémii COVID-19. Zárukou stability z hľadiska histórie, súčasnosti, ale aj budúcnosti festivalu je fakt, že ho od jeho vzniku organizuje Štátna filharmónia Košice, ktorá radí toto podujatie medzi kľúčové v rámci svojich celoročných aktivít. MOFIS prináša do regiónu hudobné spolupráce medzinárodnej kvality, vytvára priestor pre mladé talenty, podporuje skladateľskú činnosť organistov a medzi verejnosťou zvyšuje povedomie o kráľovskom nástroji.
Vstupenky a nariadenia
Vstupenky na koncerty v Košiciach budú v predaji od pondelka 23. 8. 2021 vo vstupenkovej pokladnici Dom umenia a na portáli www.navstevnik.sk. Viac informácií o programe, ako aj ďalších epidemiologických usmerneniach poskytne ŠfK priebežne na svojom webe www.sfk.sk/mofis a sociálnych sieťach.
Zdroj: (Štátna filharmónia Košice/ d.p.)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.