Komu patrí Jakabov palác?
Všetci ho poznáme, a zároveň patrí medzi najtajnejšie budovy Košíc. Vieme, kde sa nachádza, ako vyzerá, no jeho históriu a najmä súčasný stav je pre mnohých veľkou neznámou. Áno, je to Jakabov palác, architektonický skvost metropoly východu, ktorý stojí na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice. V nasledujúcom článku sa dočítate o jeho histórii a o súčasnej situácii ohľadom vlastníctva Jakabovho paláca.
História paláca
Informácie o vzniku, majiteľoch a pôsobení Jakabovho paláca nám poskytla historička, sprievodkyňa Košíc a kultúrna aktivistka Mgr. Dominika Nazarejová.
Jakabov palác bol postavený v roku 1899 ako súkromný dom rodiny Jakabovcov. Bola to rodina podnikateľov, otec Peter a traja bratia (Arpád, Gejza, Vojtech) boli majiteľmi košickej tehelne. Svoj dom si postavili na brehu (vtedy ešte existujúceho) Mlynského náhonu v neogotickom štýle. Stavba napodobňuje stredoveké objekty (štvorboká veža s vežičkami, arkiere) a zaujímavosťou je aj to, že Jakabovci použili niektoré vyradené kamenné články a ozdobné prvky z vtedy rekonštruovaného Dómu sv. Alžbety (napr. chrliče), čím dodali stavbe autentickosť gotiky. Do roku 1908 stavbu vlastnili Jakabovci, potom ju predali Hugovi Barkányimu. V tridsiatych rokoch pripadla stavba mestu. V roku 1943 pribudol na fasádu vedľa vchodu havran s prsteňom v zobáku – symbolizuje kráľa Mateja Korvína v roku 500. výročia jeho narodenia. V apríli 1945 bol dočasne prvým sídlom prezidenta Eduarda Beneša na oslobodenom československom území, o čom informuje aj tabuľa na južnej strane.
V roku 1968 sa výrazne zmenilo okolie stavby, keďže vodnú plochu nahradila štvorprúdová cesta. Objekt mal ešte niekoľko funkcií, bol študovňou marxizmu-leninizmu, Domom socialistických obradov, po revolúcii tam sídlila Britská rada a istú dobu tam bola aj prijímacia sieň primátora (v čase rekonštrukcie Historickej radnice).
Súčasnosť
Okolo Jakabovho paláca prejde denne tisícky ľudí, no vchádzať niekoho dnu nevidíme skoro vôbec. Turistov ale aj Košičanov zaujíma, ako to vyzerá vnútri, či sa tam niečo deje, alebo iba opustene stojí a starne.
Budova je už od roku 2001 zatvorená. Neprístupnosť spôsobili dlhoročné súdne spory medzi mestom a údajnými dedičmi Jakabovho paláca, ako uvádza denník Korzár.
Podľa najnovších informácií, ktoré uvádza Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, vlastníkom architektonickej pamiatky Jakabov palác je mesto Košice.
To, či bude opäť prístupný Košičanom a turistom, je zatiaľ neznámou. Dúfame, že dlhoročné súdne spory o vlastníctvo neboli márne a získanie Jakabovho paláca na stranu mesta pocítia Košičania v blízkej dobe.
Zdroj: (Daša Popovičová, Mgr. Dominika Nazarejová, korzár.sk, sk.wikipedia.org)
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.