Plne nezaočkovaní pendleri naďalej nemusia ísť na Slovensku do domácej karantény
Pendleri, ktorí nespĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby, budú môcť prísť na Slovensko bez toho, aby museli ísť do domácej karantény. Musia však mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní a raz do mesiaca sa registrovať na portáli eHranica. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) vo svojom statuse na sociálnej sieti.
„Úplne prerušiť základnú životnú potrebu – cestu domov či za prácou tých, ktorí v dobrej viere využívajú jednu zo základných slobôd Európskej únie (EÚ), teda slobodu pohybu, by nebolo správne,“ napísal Klus. Preto ocenil, že novela vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR zverejnená v nedeľu 29. augusta vo Vestníku vlády SR s účinnosťou od 30. augusta ruší prechodné ustanovenie, ktoré stanovovalo platnosť režimu pre pendlerov len do 1. septembra. Po tomto termíne tak zostáva režim rovnaký ako doteraz. Štátny tajomník však naďalej dôrazne odporúča očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa neho ide totiž o najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu nákazy, zvýšenému počtu hospitalizácií a následnému preťaženiu nemocníc. Podotkol, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na celom svete eviduje stabilizáciu v počte nových prípadov nákazy koronavírusom. Zároveň poukázal na to, že na aktuálnej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) už len štáty Vyšehradskej štvorky (V4) a Rumunsko sú spomedzi členských krajín EÚ „zelené“. Pod vplyvom šíriaceho sa delta variantu koronavírusu sa situácia zhoršuje aj v Nemecku či Rakúsku, avšak vďaka očkovaniu zdravotníci v nemocniciach nečelia takej kritickej situácii a množstvu ťažkých prípadov, ako tomu bolo počas prvej vlny pandémie.
Klus upozornil slovenských turistov, že podľa mapy ECDC patrí Chorvátsko medzi oranžové krajiny. Vstup do krajiny majú umožnený všetci, ktorí majú platný digitálny COVID preukaz Európskej únie alebo negatívny PCR odpoved, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénový odpoved, ktorý nie je starší ako 48 hodín. Na vstup však postačí aj potvrdenie o prekonaní koronavírusu. „Za rezort diplomacie zároveň upozorňujeme, že chorvátske orgány na hraniciach striktne kontrolujú všetky podmienky pre vstup do Chorvátska. Aktuálne podmienky platia minimálne do utorka 31. augusta, alebo do odvolania. A pozor si treba dať aj pri ceste do Slovinska, ktoré pre narastajúci počet prípadov koronavírusu v súvislosti so šírením variantu delta sprísňuje protipandemické opatrenia,“ informoval. Ako ďalej doplnil, od 23. augusta sa musia cestujúci preukázať testom alebo potvrdením o očkovaní aj vtedy, ak krajinou len prechádzajú. Slovinsko tiež zavádza aj častejšie testovanie pre spolupracovníkov určitých odvetví, ktorí nie sú zaočkovaní.
Vo svojom týždennom zhrnutí sa Klus venoval aj situácii v Afganistane. Zhrnul, že na Slovensko sa podarilo z Afganistanu dopraviť celkovo 24 osôb, z nich 16 slovenských občanov a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s Ozbrojenými silami SR. Zároveň pripomenul, že skupine ďalších 20 Afgancov s väzbami na slovenských občanov sa nepodarilo prejsť cez kontrolné stanovište Talibanu. Situáciu v krajine plánujú na ministerstve aj naďalej veľmi pozorne sledovať a v spolupráci so spojencami a partnermi chcú pokračovať v podpore mierumilovného Afganistanu. Ten sa podľa Klusa nesmie stať ani terčom, ani útočiskom pre teroristov.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.