Pilates odstraňuje nesprávne návyky
Bolí vás chrbát, nespíte dobre…? Možno práve vám pomôžu rady primárky Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Elišky Takácsovej z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Dnes prezradí viac o dvoch metódach: Pilates a SM systéme.
Pilates odstraňuje nesprávne pohybové návyky získané vekom. „Pomáha pri bolestiach chrbta, liečbe zranení, odbúrava stres a poruchy spánku. Zvyšuje aj vašu celkovú rovnováhu a koordináciu,“ hovorí Eliška Takacsová.
Pilatesova metóda je teda určená v podstate každému. „Môžu ju cvičiť ľudia všetkých vekových kategórií, fyzicky aktívni, ale aj úplní začiatočníci. Je vhodná pre tehotné ženy a mamičky po pôrode, ľudí s nadváhou či chronickými bolesťami chrbtice. Odporúča sa po rehabilitačnej liečbe a využívať ju môžu aj ľudia s problémami svalovej nerovnováhy či jednostranným zaťažením svalových skupín.“
Šesť princípov
Pilates sa riadi šiestimi základnými princípmi: koncentráciou, kontrolou, centrom tela, plynulosťou, presnosťou a dýchaním.
Koncentrácia – Pilates posilňuje, naťahuje a spevňuje telo len za účasti nášho mozgu. Musíme sa sústrediť – na rytmus dýchania, na polohu hlavy, postavenie chodidiel, pokrčenie kolien, čiže na celý priebeh pohybu. Kontrola – Precvičovanie svalov je účinné len vtedy, ak vykonávame presné, plynulé a uvoľnené pohyby.
Centrum tela – Všetky pohyby, ktoré v živote vykonávame, začínajú v strede tela – centre sily, odtiaľto vychádza celá naša energia. Pilates túto časť tela, ktorú tvoria všetky brušné, chrbtové a sedacie svaly, nazval POWERHOUSE. Každý cvik a pohyb jeho metódy začína vtiahnutím PWH k chrbtici. Poskytuje to voľnejšiu cirkuláciu krvi v tele ku svalom. PWH nám zabezpečuje oporu chrbtice a vnútorných orgánov, jeho posilňovaním si pestujeme správne držanie tela.
Plynulosť – Kvalita cvičenia spočíva v plynulom prechode z jedného pohybu do ďalšieho. Každý cvik má presný bod, kde začína, a miesto, kde končí. Cviky na seba nadväzujú.
Presnosť – Dôležité je sa s cvikom dobre oboznámiť. Dôraz sa kladie na menší počet správne vykonaných cvikov.
Dýchanie – Podstatou Pilatesovej metódy je určitý spôsob dýchania, ktorý môžeme uplatniť v bežnom živote (obrana pred stresom a únavou). Pri tomto cvičení je potrebné dýchať dynamicky, pravidelne a bez zadržiavaní, snažiť sa o hlboký vdych nosom a výdych ústami. Dýchame stále s vtiahnutým bruchom a väčšina vdychu je zasadená do strednej časti hrudníka.
Sebadôvera
Cvičenie Pilates je jeden z najúčinnejších programov. „Je zamerané na udržanie telesnej kondície, zlepšenie pohybového systému, ako aj zdokonalenie koordinácie pohybov a správneho postoja. Pilates posilní telo a prispeje k zvýšeniu sebadôvery,“ dodáva Eliška Takácsová.
SM systém je návratom k človeku vzpriamenému
Trápia vás bolesti chrbtice? Vystreľuje vám bolesť od chrbtice do nôh a lieky na bolesť už nezaberajú? Alebo už dokonca zvažujete operáciu chrbtice? Tak práve vám môže pomôcť liečebná metóda cvičenia – SM-Systém.
„Máte sedavé zamestnanie a zároveň nemáte čas na šport? Vyskúšajte preventívne regeneračné cvičenie SM-Systém. Možno si poviete, že to znie ako reklama na Kosmodisc, ale verte alebo nie, metóda SM-Systém je takmer zázrak,“ hovorí primárka Takácsová. „Možno preto, že je založená na pravidelnom cvičení, a nie na tom, že si kúpite špeciálnu stoličku alebo Kosmodisc, a tým to skončí.
Elastické lano SM Systém je komplexný cvičebný systém, ktorý vytvoril renomovaný odborník doktor Richard Smíšek. „Cvičenia účinne odstraňujú bolesti chrbta a problémy s pohybovým aparátom. SM Systém znamená chrbtica Stabilná - chrbtica Mobilná. Metóda sa vyvíja už viac ako 30 rokov a je založená na aktívnom cvičení s elastickým lanom. Cieľom je regenerovať medzistavcové platničky celej chrbtice.“
Kedy môžeme očakávať zlepšenie stavu? „Vezmime si napríklad situáciu skončeného vysokoškoláka. Má za sebou asi 18 rokov štúdia v sede, v predklone pri písaní pravou rukou alebo pri práci s počítačom. Zlé stereotypy a ich následky sa nedajú zmeniť hneď. Pri pravidelnom cvičení možno pozorovať zlepšenie po troch mesiacoch.“
Najväčšia výhoda
Ak poznáte správnu techniku cvičenia a nie ste v akútnom štádiu ochorenia pohybového aparátu, stačí vám desať minúť cvičenia denne. „Výhodou je, že popruhy sa dajú pripevniť prakticky hocikde. Len dajte pozor, aby ste pri cvičení mali dostatok priestoru do všetkých strán.“
Od choroby k metóde
PILATES (1883-1967) bol v detstve často chorý. Nutnosť pravidelného cvičenia ho viedla k jeho vytvoreniu vlastného programu rozvoja tela a ducha. Svojou cvičebnou metódou začal učiť londýnskych detektívov sebaobranu. V súčasnej dobe sa tomuto cvičebnému programu dostáva nebývalej pozornosti. Medzi známe osobnosti, ktoré cvičia a propagujú Pilatesovu metódu, patria Sharon Stone, Madonna, Dustin Hoff man, Melanie Griffi th. Metódu zaradili do svojich tréningových programov mnohí profesionálni športovci: Martina Navrátilová, Venus Williams, Roger Federer, Tiger Woods...
Trochu ako kalanetika
Najdôležitejšia je pravidelnosť a zo začiatku i trpezlivosť. Túto metódu možno prirovnať k bodyformingu či kedysi populárnej kalanetike. Pri týchto druhoch cvičenia totiž posilňujete svalstvo vlastnou tiažou. Pilates sa však cvičí pomaly, bez hudby. Pri pohybe sa kladie veľký dôraz najmä na správnu techniku pohybu a dýchania.
Foto: Shutterstock