Železnice SR pracujú na projektoch, ktoré reflektujú na požiadavky ombudsmanky o bezbariérovosti
Železnice SR (ŽSR) pracujú na projektoch, ktoré reflektujú na požiadavky ombudsmanky o bezbariérovosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová. ŽSR tak reagovali na správu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ktorá uskutočnila prieskum prístupu železničnej dopravy pre telesne postihnutých ľudí.
Z prieskumu vyplynulo, že 51,05 percenta železničných staníc a zastávok nemá bezbariérový prístup a ďalších 4,07 percenta staníc a zastávok je bezbariérových iba čiastočne.
Podľa zverejnenej správy sa telesne postihnutí ľudia stretávajú s problémami často už aj pri kúpe cestovného lístka. Osoba so zníženou pohyblivosťou alebo na invalidnom vozíku musí nahlásiť svoju cestu vopred, aby pre ňu bola zabezpečená možnosť nástupná plošina alebo asistencia pri nástupe. Podľa skúseností niektorých zdravotne znevýhodnených ľudí však aj napriek nahláseniu vopred nebola pomoc pri nástupe do vlaku zabezpečená.
„V rámci modernizácie železničných tratí postupne rekonštruujeme všetky nástupištia v železničných staniciach a na zastávkach. Budujeme nové prístupy, ktoré musia spĺňať podmienky prístupu k službám železničnej infraštruktúry aj pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie,“ povedala pre agentúru SITA Achbergerová.
ŽSR aktuálne pracujú na projekte „Spracovanie databázy prístupnosti železničných staníc ŽSR“, v rámci ktorého zbierajú údaje a vytvárajú databázy o bezbariérovosti staníc a zastávok. Projekt má byť ukončený do konca aktuálneho roku a informácie budú sprístupnené cestujúcim cez celoeurópsku databázu. Cieľom projektu je zároveň aj pasportizácia majetku ŽSR súvisiaceho so zabezpečením prístupnosti železničného systému osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.
Zdroj: (SITA, be;mky)
Odporúčané články
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.