O pripravovanej IT reforme Košíc by ste si mali prečítať. Budete o nej ešte veľa počuť
Na našej facebookovej stránke sme pred nejakým časom informovali o pripravovanej zmluve k zmene IT infraštruktúry mesta Košice. Tlak magistrátu na mestské podniky stále pretrváva a preto je dôležité o tom aj naďalej informovať. Čo bude Zmluva o spolupráci pri realizácii transformácie IT infraštruktúry znamenať v praxi sa vám pokúsime vysvetliť v dnešnom článku.
Zmluva o spolupráci pri realizácii transformácie IT infraštruktúry mesta Košice je bez akýchkoľvek pochybností progresívnym krokom vpred. Obsahuje však priveľa neštandardných prvkov, ktoré sú viac než otázne. Na magistráte vznikol nápad na reformu IT infraštruktúry mesta Košice s tým, že to nebude prebiehať len na magistráte samotnom, ale rovnako vo všetkých mestských podnikoch. čo by nebolo až tak problematické, ak by magistrát nevytváral nátlak na štatutárov týchto podnikov k podpisu, aj napriek tomu, že sa mnohým zdá táto zmluva nevýhodná.
Zmluva sa dá chápať tak, že mesto Košice vytendruje firmu ktorá bude poskytovať a zabezpečovať služby a techniku spojenú s informačnými technológiami pre mestské podniky. Podľa zmluvy teda mestské podniky nebudú mať pre výber či už počítačov, operačných systémov alebo dátového úložiska inú možnosť ako tie, ktoré bude poskytovať táto firma resp. magistrát.
Pri komunikácií so štatutármi mestských podnikov sme pochopili, že takéto riešenie informačnej štruktúry v praxi nemusí vyhovovať všetkým zúčastneným stranám a pre mnohých bude dokonca oveľa drahšia ako ich aktuálna štruktúra. Štatutár bude mať zmluvnú povinnosť odoberať počet počítačov, operačných systémov a dátového úložiska napriek tomu, že to prostrediu jeho podniku nebude vyhovovať a teda s veľmi vysokou pravdepodobnosťou si bude musieť prenajímať počítače a systémy komerčne a samostatne od spoločností, o čom bude rozhodovať výhradne magistrát (o nákupe, o ďalších zmluvách s tretím subjektom, o cloude, o rozsahu atď….). To ale nie je jediný problém.
Prekračovanie právomocí?
Reforma nebude prebiehať len na magistráte samotnom, ale rovnako vo všetkých mestských podnikoch, ktorých je celkovo 12. Tieto podniky majú svoju právnu subjektivitu, teda na čele každej spoločnosti stojí jej štatutár. Úlohou štatutára je riadenie spoločnosti a zároveň za všetky rozhodnutia nesie plnú zodpovednosť jedine štatutár, aj keby sa tak rozhodol na príkaz magistrátu. Ak by sa neskôr zmluva samotná ukázala ako nevýhodná, paradoxne by potom magistrát vymáhal škodu od daného podniku.
Stratégia rozvoja digitálnej transformácie mesta Košice síce bola schválená na mestskom zastupiteľstve, avšak len na dobu piatich rokov. Aktuálne je však zmluva vystavená na dobu desiatich rokov, pričom po uplynutí tejto doby zmluva nadobúda platnosť na dobu neurčitú. Zmluva je rovnako nevypovedateľná, teda dá sa od nej odstúpiť iba v dvoch prípadoch, čo tiež nie je štandard. Ak už sme teda spomínali právnu subjektivitu a právomoci štatutára spoločností, je zrejmé, že za chod spoločnosti a rovnako za škody ručí štatutár samotný. Pre obsah tejto zmluvy je teda úplne na mieste mať pochybnosti, poprípade odmietnuť podpísať takúto zmluvu. K takémuto postoju pristúpili niektoré mestské podniky, ktoré však najprv pripomienkovali svoje požiadavky k zmluve, teda išlo im o to rozšíriť zmluvu o ich doplnky ktoré by vyhovovali ich podnikom, pričom po prípadnom doplnení zo strany magistrátu by k podpísaniu zmluvy pristúpili. Z magistrátu sa im však pravidelne vracia neupravená zmluva a to s pokynom, že ju majú podpísať štatutári všetkých spoločností a majú tak vyjadriť súčinnosť.
Podnikom, ktoré nevyjadrili súčinnosť dokonca prišiel pokyn podpísaný primátorom Polačekom na podpísanie tejto zmluvy, k čomu sa vyjadril aj samotný hlavný kontrolór mesta Košice a to tak, že primátor Polaček a teda magistrát ako jediný akcionár alebo spoločník, nemá žiaden právny nárok zasahovať do obchodného rozhodovania spoločností. Takéto pokyny sa dajú chápať ako priamy a neopodstatnený nátlak na štatutárov niektorých mestských podnikov.
K tomuto dňu už zmluvu podpísalo 9 spoločností, ktoré ešte donedávna vzdorovali tomuto nátlaku. Posledné mestské podniky ktoré odmietajú pristúpiť na nevyhovujúce a neštandardné podmienky sú K13, Dopravný podnik mesta Košice a Creative Industry Košice.
Dopravný podnik mesta Košice dokonca obdržal rozhodnutie jediného akcionára, ktoré im nariaďuje ako postupovať či už pri podpise zmluvy alebo pri súčinnosti s mestom Košice pri plnení tejto zmluvy. „Podpíšte túto zmluvu a buďte súčinný pri jej plnení,“ bola odpoveď Ing. Vladimíra Padyšáka, generálneho riaditeľa DPMK na otázku, ako sa zjednodušene dá chápať toto rozhodnutie.
(DŠ)
Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.