Slovensko už nebude prijímať rádioaktívny odpad a vyhoreté jadrové palivo zo zahraničia
Slovensko už nebude prijímať rádioaktívny odpad a vyhoreté jadrové palivo zo zahraničia. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa mení zákon o ochrane prírody a zákon o radiačnej ochrane, ktorý na dnešnom rokovaní na návrh skupiny koaličných poslancov Národnej rady SR (NR SR) schválila vláda. Po novom bude dovoz rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva zo zahraničia úplne zakázaný.
Právnická osoba, ktorá dovezie rádioaktívny odpad alebo vyhoreté jadrové palivo, bude povinná zabezpečiť jeho bezodkladnú prepravu do krajiny pôvodu. Po stanovenom termíne sa zároveň všetkým právnickým osobám zruší platnosť povolenia na dovoz spomínaných artiklov.
Cieľom predloženého návrhu zákona je podľa predkladateľov prispieť k zníženiu zaťaženia a ohrozenia životného prostredia a zároveň predísť vzniku zdravotných rizík. Navrhovaná účinnosť zákona bola stanovená na 1. januára 2022.
Zdroj: (SITA, kh;mky)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.