Ako správne piť minerálne vody
Minerálne vody sú považované za symbol zdravia. Nie je to tak dávno, čo ich bolo možné piť z elegantných malých džbánkov iba v kúpeľných kolonádach. Dnes si postavíte na stôl 1,5-litrovú fľašu a počas dňa vypijete aj dve.
Ale pozor. Lekári hovoria, že minerálok by človek nemal vypiť viac ako pol až liter denne. Inak hrozí, že sa budú minerály v tele (cievach, pečení, obličkách) nebezpečne hromadiť.
Strata vody
Kolobeh vody sa líši pri veľkej námahe a pri vysokých teplotách, keď dochádza k veľkým stratám vody najmä potením, vďaka čomu sa telo ochladzuje. Bilancia vody musí byť stabilná, preto veľké straty vody musíme nahradzovať vypitím rovnakého množstva tekutín. Nedostatok vody vyvoláva pocit smädu, ktorý je kontrolovaný centrom smädu v mozgu. Ak stratíme 10 % vody v našom organizme nastávajú vážne zmeny, znižuje sa krvný tlak, zvyšuje sa telesná teplota, môžu sa objaviť halucinácie. Pri strate 20% vody sa dostávame do vážnej situácie – život ohrozujúcej.
Rozdelenie
Podmienkou zaradenia medzi minerálne vody je, aby sa obsah rozpustených látok približoval hodnote 1000 miligramov na liter. Pre vody s obsahom minerálnych látok nad 2000 miligramov na liter sa používa názov liečivé minerálny vody, ktoré je vhodné konzumovať iba pri určitých zdravotných problémoch. O optimálnom množstve minerálnych látok v nápojoch sa však vedú spory aj medzi odborníkmi. V Európe prevláda názor, že prílišná mineralizácia je riziková.
Čo obsahujú minerálky Na (sodík) – obsah menej ako 20 mg/l - nesmie prekročiť 150 mg/l, pomáha odbúravať tuk, neutralizuje žalúdočné kyseliny a priaznivo pôsobí pri liečbe ochorení močových ciest. Ca (vápnik) – obsah viac ako 150 mg/l, pomer vápnika a horčíka by mal byť 2:1; spevňuje kosti. K (draslík) – najvhodnejší pomer sodíka a draslíka je 2:5. Znižuje krvný tlak, reguluje vodnú rovnováhu. Výskyt draslíka obmedzuje negatívne pôsobenie sodíka. Mg (horčík) – obsah nad 50 mg/l, zmenšuje únavu, pôsobí protistresovo a protiskleroticky. F (fluor) – obsah 1 mg/l , účinný pri zubných kazoch a citlivých ďasnách. Si (kremik) - zlepšuje vzhľad pokožky a predchádza procesu starnutia. Znižuje vypadávanie vlasov a urýchľuje ich rast. Spevňuje nechty a zabraňuje ich lámavosti.
Na čo sa ktoré hodia?
Na každodenné pitie sú vhodné tieto pramenité vody: Baby Bella, Bonaqua, Drobček, Eurowater, Korytnická, Kláštorná, Lucka, Oravská, Rajec, Savior, Turčiansky prameň a Zlatá studňa. Väčšina minerálnych vôd má priaznivý vplyv na ochorenia tráviaceho traktu. Sú to napríklad Cígeľská, Santovka, Budišská, Ľubovnianka, Salvator, Slatina, Brusnianka, Baldovská či Mitická. Špeciálne Na Slovensku máme aj špeciálne liečivé minerálne vody. Šaratica je vhodná na odtučňovanie, pri redukčnej diéte a pri poruchách vyprázdňovania. Vincentka je veľmi silne mineralizovaná jódová voda. Používa sa pri ochorení horných dýchacích ciest, hlasiviek (kloktanie, výplachy). Nie je to voda na uhasenie smädu. Fatra je zas zásaditá a v Európe zriedkavá minerálna voda. Má vysoký obsah sodíka (813 mg/l). Fatra extra ho má skoro trikrát viac. Pitie sa odporúča pri žlčových kameňoch, cukrovke či chorobách žalúdka. Sulinka má výnimočné chemické zloženie. Nesmie sa piť pri hypertenzii a v 1. trimestri tehotenstva. Účinná je pri bronchitíde, ochoreniach žalúdka, čriev, nechutenstve, poruchách trávenia či pri chronickom zápale čriev. Protistresové a protizápalové Čerínska prírodná stolová, stredne mineralizovaná voda vhodná pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami (vďaka nízkemu obsahu sodíka), protialergická a protizápalová pri vonkajšom použití. Gemerka je stredne mineralizovaná voda, ktorá má silný protistresový a aktivizujúci účinok. Magnesia spomaľuje fyziologické starnutie a podporuje činnosť nervového systému (pôsobí proti bolestiam hlavy). Informácie sme čerpali z etikiet a majú iba informatívny charakter.
Konzultácia s lekárom je veľmi dôležitá a potrebná
Najväčší odborníci na liečivé minerálne vody na východe Slovenska sú v Bardejovských kúpeľoch. Opýtali sme sa Jozefa Haleckého (na snímke), lekárskeho riaditeľa Bardejovských kúpeľov, čo by odporúčal našim čitateľom pri pití minerálnych vôd.
„Minerálne liečivé vody sa majú piť pod dohľadom lekára. Inak by mohlo dôjsť k zhoršeniu stavu srdca, krvného tlaku, obličiek a iných organov. Keďže je minerálnych liečivých vôd viac druhov, je trochu umenie ich správne ordinovať pri rôznych stavoch. Niektoré totiž organizmus odvodňujú alebo prevodňujú, iné môžu dráždiť tráviaci trakt či tlmiť produkciu žalúdkovej šťavy,” hovorí doktor Halecký.
Na čo si dať pozor
„Minerálne vody liečia celý rad chorôb tráviaceho aparátu, liečivý účinok majú na cukrovku, aterosklerózu, nervové choroby a civilizačný stres a iné choroby. Minerálna liečivá voda sa využíva aj na inhalácie a minerálne kúpele. Veľa žien trpí skrytou chudokrvnosťou, kde počet červených krviniek môže byť dostatočný, ale v krvi je málo železa. Dôležité je zabezpečiť, aby pri vysokom krvnom tlaku a skrytej srdcovej slabosti pacient nedostával minerálnu vodu s vysokým obsahom sodíka. Niektoré minerálne liečivé vody liečia aj tučnotu.“
Koľko piť
Ako hovorí doktor Halecký, mnohí pacienti si myslia, že minerálna voda je liečivá, takže čím viac ju pijú, tým im bude lepšie. „Je to chyba. Minerálna voda by mala obsahovať menej ako polovicu pitného denného režimu, teda 6 až 9 dl, 2 – 3 dl v jednej dávke. Mala by sa piť pred jedlom. Trvanie jednej kúry by malo trvať 3 – 4 týždne, potom musí byť prestávka.“
Stolové minerálne vody je vhodné meniť, liečebné minerálne vody piť podľa ordinácie kúpeľného lekára.
Foto: shutterstock, jh