Reďkovka je vitamínová bomba
Reďkovky rastú veľmi rýchlo, ich vegetačné obdobie je iba päť až šesť týždňov. Vitamíny v nej obsiahnuté dokážu s naším organizmom hotové divy.
Červené guľôčky sú veľmi bohaté na vitamíny, minerálne látky a kyseliny. Obsahujú veľké množstvo vitamínov B a C, čo sa priaznivo odráža na odolnosti organizmu proti najrôznejším vírusom.
Čo v nich nájdete
Kyselina listová podporuje správnu tvorbu krvi a vyrovnáva niektoré chemické procesy v mozgu, čím prispieva k udržiavaniu emočnej rovnováhy. Sírne silice uľavujú od infekcií tráviaceho traktu a pozitívne ovplyvňujú prácu čriev. Draslík priaznivo vplýva na zdravie srdca, vápnik zas podporuje tvorbu kostí a chrupaviek. Karotén pomáha udržať zdravé oči a zdravú farbu pokožky.
Bolo dokonca vedecky preukázané, že reďkovky dokážu pôsobiť proti vzniku kameňov v žlčových a močových cestách. Nezanedbateľné sú aj antibakteriálne účinky. Taktiež znižujú cholesterol, pomáhajú pri plynatosti aj pri zápche. Konzumácia reďkoviek pri kašli podporuje uvoľňovanie hlienov. Reďkovky ocenia aj ľudia držiaci diéty, pretože obsahujú minimum kalórií a tuku.
Pestovanie je hračkou
Reďkovky majú rady slnečné stanovisko s dostatkom vlahy. Vyhovuje im ľahká až stredne ťažká pôda s dostatkom živín. Dobre sa im darí aj na balkónoch a terasách v nádobách, hlbokých aspoň tridsať centimetrov. V tomto prípade je vegetačná doba asi o dva týždne dlhšia než pri pestovaní na záhonoch alebo v skleníku.
Široké využitie
Pri prvom jarnom siatí reďkovky obsahujú najviac silíc, spôsobujúcich tú známu a pre niekoho ťažšie znesiteľnú pálivosť. Tá sa dá zmierniť pri konzumácii tak, že si ich posolíte. Najlepšie chutia surové, napr. rozložené na chlebe s maslom alebo ako súčasť rôznych nátierok a šalátov, ktorým pomôžu získať výraznú chuť. Do varených jedál sa nepoužívajú, pretože varom dôjde k zániku všetkých užitočných látok v nich.
Konzumujú sa aj lístky
Chutné sú aj listy reďkoviek, ktoré sa spracúvajú ako špenát. Milovníci zdravých klíčkov nedajú dopustiť na čerstvo naklíčené reďkovky, pretože si už za pár dní môžu dopriať ich lahodnú chuť. Nevýhodou reďkoviek je, že sa nedajú veľmi dlho skladovať.
Mnoho odrôd aj farieb
Reďkovky sa ponúkajú vo viac ako štyridsiatich rôznych kultivaroch a mnohých farebných odtieňoch. Z najznámejších sú to napríklad rané červené odrody Ilka, Granát, Reisenbutter (maslová obria), Ria, Rudi. Z bielych sa najčastejšie s úspechom pestujú odrody Albena či Sniežka, z fialových známa Viola, zo žltých príznačne nazvaná odroda Zlata. Existuje aj červenobiela odroda Flamboyant. Cencúle pripomína reďkovka pomenovaná Cencúľ, podľa svojho bieleho sfarbenia a cencúľovitého tvaru, ktorá môže dorásť až do dĺžky 35 – 40 cm.
Myšky z reďkovky
Reďkovku mierne z boku odrežte, aby myška lepšie stála. V jednej tretine urobte zárez pre ušká, ktoré si odrežte z inej reďkovky. Ako očká poslúži korenie, ktoré sa dáva do vína - klinček. Chvostík táto zelenina má a na ňufáčik poslúži tiež klinček. Tváričku môžete nechať kompletne červenú, ale ak sa vám zapáči „biela“ alternatíva, jednoducho ju nožíkom povykrajujte.
Foto: shutterstock