Dobrovoľníci z Bielej pastelky dnes uskutočnia po celej krajine zbierku pre nevidiacich

Dobrovoľníci z Bielej pastelky dnes uskutočnia po celej krajine zbierku pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej PR manažérka Eliška Fričovská. Ľuďom, ktorí do zbierky prispejú, darujú dobrovoľníci symbolicky drevenú pastelku ako symbol spolupatričnosti s ľuďmi so zrakovým postihnutím.
Zbierka sa uskutočňuje už 20 rokov a patrí medzi desať najväčších a zároveň najdôveryhodnejších zbierok na Slovensku. Ambsádorkou zbierky je už niekoľko rokov moderátorka Adela Vinczeová. „Hlasom“ zbierky i podporovateľom jej posolstva je herec Slovenského národného divadla Robo Roth. Tento rok sa k dvojici známych osobností pridal komik a influencer Fero Joke.
„Myslím si, že ľudia so zrakovým postihnutím, to majú v živote v mnohom ťažšie a mali by sme im pomáhať. Mojou úlohou ako influencera je informovať verejnosť prostredníctvom sociálnych sietí o tejto problematike a nasmerovať ich pozornosť smerom k zbierke,“ hovorí Fero Joke.
Dobrovoľníci Bielej pastelky sa zvyčajne pohybujú v dvoj až trojčlennej skupine. Peniaze zbierajú do bielo-modrých papierových pokladničiek, ktoré sú zapečatené nálepkou s popisom, na ktorej sa nachádza názov organizácie ÚNSS, názov zbierky, logo zbierky, číslo pokladničky, informácia o registrácii na Ministerstve vnútra SR (MV SR), registračné číslo na MV SR a QR kód potvrdzujúci registráciu na MV SR. Rovnako u seba dobrovoľníci nosia aj poverenie na vykonávanie zbierky vydané ÚNSS a kópiu rozhodnutia MV SR.
Peniaze zo zbierky sú venované na nácvik chôdze s bielou palicou pre zrakovo postihnutých ľudí, výučbu čítania a písania Braillovho písma, kurzy práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami, aktivity zamerané na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím, špecializované sociálne poradenstvo alebo odstraňovanie bariér. Zároveň sa vďaka nim podporuje aktivizovanie ľudí nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom kultúrnych, športových či voľnočasových podujatí, nácviku samoobslužných činností ako sú varenie, pranie, žehlenie či upratovanie.
Zdroj: (SITA, mky;jme)
Odporúčané články

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

V Zoologickej záhrade Košice sa pracovníkom podarilo vôbec po prvýkrát fotoobjektívom zachytiť mláďa kengury červenokrkej (Macropus rufogriseus).

Hlavné železničné stanice v Košiciach a Bratislave sa pred Veľkou nocou opäť stanú miestami duchovného významu. Veriaci budú mať možnosť prijať sviatosť pokánia priamo na staniciach, informovala Konferencia biskupov Slovenska.