Vedci skúmajú možnosť liečby straty čuchu pomocou vitamínu A
Nosné kvapky obsahujúce vitamín A by mohli byť účinné pri liečbe straty čuchu alebo zmien tohto zmyslu u niektorých ľudí s ochorením COVID-19. Ako uvádza spravodajský portál BBC, tvrdia to britskí vedci z University z East Anglia, kde momentálne realizujú 12-týždňový experiment.
Ošetrenie spomenutými nosnými kvapkami absolvujú iba niektorí dobrovoľní pacienti, no všetkých žiadajú, aby ovoňali silné pachy, ako sú zhnité vajíčka či ruže. Skenovaním mozgu následne kontrolujú, či vitamín vyliečil poškodené čuchové cesty alebo nervy.
Strata alebo zmena čuchu je bežným príznakom ochorenia COVID-19, aj keď ho môže spôsobiť aj mnoho ďalších vírusov, ako je napríklad chrípka. Väčšina ľudí čuch prirodzeným spôsobom získa naspäť v priebehu niekoľkých týždňov, no u mnohých pretrvávajú poruchy tohto zmyslu a niektoré bežné veci im začali voňať inak.
Spomenutý vitamín A pomáha udržiavať v kondícii imunitný systém, zrak, kožu a výstelku niektorých častí tela vrátane nosnej dutiny. Tento vitamín obsahuje mnoho mliečnych potravín i niektoré druhy zeleniny. Príliš veľa vitamínu A však môže škodiť.
Zdroj: (SITA, dm;hb)
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.