Policajt odmieta robiť poskoka súkromnej firme
Na protestnom zhromaždení pred košickým magistrátom oznámil aktivista Henrich Burdiga, že niekoľkí mestskí policajti pre situáciu okolo parkovania v Košiciach zo zamestnania odchádzajú. S jedným z nich sme sa skontaktovali.
Gabriel Slíž pracoval ako mestský policajt 23 rokov. Udalosti posledných týždňov ho však primäli k tomu, aby prehodnotil zotrvanie vo svojom dlhoročnom zamestnaní.
„Vždy som si myslel, že mestská polícia tu má byť pre občanov a nie proti nim. Neviem sa však stotožniť s parkovacou politikou v našom meste. A navyše boli udalosti z 13. júna na magistráte poslednou kvapkou v pomyselnom pohári, ktorý tým pretiekol. Donútili ma prehodnotiť zotrvanie v tejto organizácii. Z môjho pohľadu je bránenie vstupu obyvateľov pri takmer prázdnej rokovacej sále na verejné zasadanie mestského zastupiteľstva v demokratickej spoločnosti niečím neakceptovateľným,“ zdôvodňuje svoje rozhodnutie.
Koeficient pokút
Mesto v roku 2012 podpísalo zmluvu s firmou EEI, ktorá prevádzkuje platené parkovanie v centre mesta. Z nej pre mestskú políciu vyplýva povinnosť vyčleniť každý pracovný deň dvoch policajtov, ktorí 8 hodín kontrolujú výhradne úhrady parkovného a zároveň objasňujú a prejednávajú s tým súvisiace priestupky. G. Slíž hodnotí spoluprácu polície a EEI ako kapitola samu o sebe:
„Kam sme to dopracovali, keď sa mestskí policajti majú deň čo deň posadiť do niekoľkých vozidiel súkromnej firmy EEI a na podnet vodičov tejto firmy nasadzovať na vozidlá papuče za nezaplatené parkovné. Vodiči súkromnej firmy tak v podstate normujú, respektíve úkolujú policajtov.“
Podľa jeho slov je totiž verejným tajomstvom, že policajt musí počas jednej zmeny zistiť istý počet priestupkov. „A nielen zistiť, ale aj patrične vyriešiť – najlepšie pokutou, aby na konci mesiaca spĺňal takzvaný koeficient. Pri nedostatočnom koeficiente prichádzajú na rad postihy v rôznych formách: od ústnych po písomné upozornenia,
krátenie osobného príplatku a iné. Písomná forma takéhoto pokynu neexistuje, ale žiadny poctivý policajt to nezaprie,“ dodáva G. Slíž.
Lepšie neskoro ako nikdy
Na viaceré spresňujúce otázky nám neodpovedal s tým, že mu to nedovoľuje sľub mlčanlivosti, ktorý musel podpísať. V každom prípade však v tomto období odchádza viacero jeho kolegov.
„Okrem mňa idú aj ďalší. Nielen dvaja, ako som niekde počul. Ich dôvody však nepoznám. Ja svoje rozhodnutie určite ľutovať nebudem. Mám už dosť naháňania peňazí do mestskej kasy, už mám dosť prisluhovania ktorejkoľvek politickej garnitúre. V konečnom dôsledku odmietam robiť poskoka pre súkromnú firmu v uniforme mestskej polície. Som hrdý na seba, že som pracovný pomer rozviazal. Lepšie neskoro ako nikdy. Radšej budem robiť niekde pri motážnom páse za 400 eur, ako zdierať z kože vlastných spoluobčanov. Plne sa stotožňujem s aktivistami, že problematiku parkovania má riešiť výlučne mesto so svojimi mestskými podnikmi a nie súkromná firma,“ uzatvára Gabriel Slíž.
Foto: veja
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.