Bezpečnosť a stabilita Slovenska je podľa štátneho tajomníka možná len v EÚ a NATO
Bezpečnosť, stabilita a prosperita Slovenska dnes nemajú inú alternatívu, ako členstvo v Európskej únii (EÚ) a v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Počas 15. ročníka Slovenského bezpečnostného fóra to v pondelok 4. októbra povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
„Netreba zásadnejšie vysvetľovať, ako zásadne sa za posledné roky zmenil svet, bezpečnostné hrozby aj výzvy, ktorým čelí Slovensko spolu so svojimi spojencami z EÚ a NATO. Je preto dôležité, aby bola naša bezpečnosť, stabilita a prosperita aj naďalej ukotvená v severoatlantickom spoločenstve hodnôt,“ vysvetlil Klus. Verí, že obe inštitúcie budú naďalej existovať a budú funkčné, efektívne, prínosné a relevantné nielen v očiach členských štátov, ale aj z globálneho hľadiska.
Štátny tajomník pripomenul, že EÚ aj NATO pracujú na revízii svojich základných dokumentov. NATO na Strategickej koncepcii a EÚ na Strategickom kompase. „Slovensko od oboch dokumentov očakáva, že potvrdia význam strategického zbližovania EÚ a NATO, a to aj preto, že väčšina členských krajín Únie je aj členom Aliancie a duplicitu medzi nimi si jednoducho nemôžeme dovoliť,“ povedal.
Klus zdôraznil, že hlavným garantom bezpečnosti a obrany SR ostáva NATO a Strategická autonómia EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany by tak mala byť chápaná v prvom rade ako prijatie väčšej zodpovednosti členských štátov EÚ. Za súčasné výzvy označil štátny tajomník najmä hybridné hrozby, ktoré spolu s dezinformáciami ohrozujú fungovanie štátnych inštitúcií a podkopávajú dôveru občanov v demokratické zriadenie.
Štátny tajomník pripomenul, že SR musí nevyhnutne zlepšiť strategickú komunikáciu smerom k občanom, aby verejnosť pozitívne vnímala členstvo SR v EÚ a NATO. „Obe spoločenstvá demokratických krajín vznikli pre to, aby svojim členom garantovali mier, prosperitu a kolektívnu obranu a dodnes voči nim neexistuje vhodná alternatíva,“ uzavrel Klus.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.