Prechodný trvalý pobyt? Neexistuje!
Nájomníci bytov v nových rezidentských zónach sa ocitli od začiatku júla v komplikovanej situácii. Bez trvalého pobytu nedostanú rezidentskú kartu a bez nej nemôžu parkovať pri blokoch, kde bývajú.
Karol Wolf, ktorý komunikuje za firmu EEI s médiami, ponúkol na tlačovej besede minulý týždeň takýmto ľuďom riešenie. „Snažíme sa pri kúpe rezidentských kariet nájsť východisko pre každého. Najčastejšie problémy sú u nájomníkov. S ich trvalým pobytom zvyčajne majitelia bytov nesúhlasia, lebo by mohli mať komplikácie a z titulu vydržania prípadne prísť o byt. Východiskom je prechodný trvalý pobyt na 12 mesiacov, potom musí byť predlžovaný. V takomto prípade má aj nájomník možnosť kúpiť si rezidentskú kartu tak, ako každý iný občan s trvalým pobytom na danom území,“ tvrdil K. Wolf.
Zaskočené úradníčky
Prihlasovanie obyvateľov na trvalý či prechodný pobyt majú v Košiciach na starosti miestne úrady. Keď sme sa na možnosť prihlásenia na
„prechodný trvalý pobyt“ pýtali na úradoch Košice-Juh a Košice-Staré Mesto, vedúce odborov evidencie obyvateľstva zostali zaskočené. „Takýto inštitút zákon nepozná. Prihlásiť sa dá na trvalý pobyt s neobmedzenou platnosťou, alebo na prechodný pobyt na dobu od šiestich mesiacov do piatich rokov. Nič iné zákon neumožňuje,“ tvrdili nám úradníčky na obidvoch miestnych úradoch. Práve v týchto mestských častiach vznikli nové spoplatnené rezidentské zóny.
Znova sme sa spojili s K. Wolfom, aby vysvetlil, čo mienil pod pojmom „prechodný trvalý pobyt“, keď úrady o ničom takom ani nepočuli. „Prechodný trvalý pobyt je normálna vec. Neviem, aký je problém,“ odpísal nám včera v esemeske, z ktorej sme veľmi nezmúdreli.
Foto: rok
Odporúčané články
Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu popoludní v Košiciach fyzicky napadol neznámy muž. K incidentu došlo na toaletách v nákupnom centre Aupark, kde bol Schutz bez predchádzajúcej slovnej výmeny udretý zozadu do hlavy. Po páde utrpel zlomeninu stehennej kosti a momentálne je hospitalizovaný, pričom čaká na operáciu.
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!
Silné celodenné a nočné mrazy spôsobili v pondelok 12. januára 2026 technické problémy v mestskej hromadnej doprave v Košiciach. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) musel z prevádzkových a bezpečnostných dôvodov dočasne vyradiť deväť autobusov, ktoré neprešli technickou kontrolou, najmä pre zvýšenú poruchovosť vzduchotechniky vozidiel.