Kollár sa zhodol s Blanárom na zaujatí postoja voči skupovaniu budov a pôdy iným štátom
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a opozičný poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa zhodli na postoji voči skupovaniu budov a pôdy Maďarskom. Kollár v diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza poznamenal, že stojí za ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom (nom. SaS) v názore, že ak chce Slovensko ostať suverénnou krajinou, tak sa musí voči takýmto veciam tvrdo a kategoricky ohradiť.
Dodal, že nemá problém v prípade, ak pôdu či budovu skupujú cudzinci – súkromníci, no v prípade cieleného nákupu budov či pôdy na Slovensku zo strany iných štátov vidí riziko. Je preto za rýchle prijatie zákona o ochrane pôdy, ktoré by takýmto krokom zamedzili.
Blanár uviedol, že v danej veci chcú budúci týždeň zvolať mimoriadnu schôdzu, kde plánujú diskutovať o konkrétnych krokoch, ktoré príjme Slovensko voči Maďarsku. Kollár však takúto schôdzu odmieta a je skôr za prijatie zákona. „Chceme, aby bola absolútnym spôsobom ochránená naša pôda, a aby sme vedeli o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré sa tu nakupujú maďarskou stranou,“ povedal Blanár. Zároveň si neprajú, aby sa slovenská vláda „poklonkovala Orbánovi“. Podľa neho mal slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) odmietnuť stretnutie s Orbánom v pondelok 11. októbra v Ostrihome, kým sa veci nevysvetlia. Domnieva sa, že rozhodnutie Maďarska spôsobil aj prístup expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho vo vzťahu k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi obchádzal slovenskú diplomaciu.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.