Obce by mali dostať možnosť oslobodiť od dane alebo znížiť daň z nehnuteľností

Obce by mali dostať možnosť oslobodiť od dane alebo znížiť daň z nehnuteľností. Vyplýva to z návrhu novely zákona o miestnych daniach, ktorý do parlamentu predložili poslanci Národnej rady SR (NR SR) za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a stranu Sloboda a solidarita (SaS). Takisto si obce budú môcť určiť okruh stavieb, na ktoré sa bude vzťahovať daňová úľava alebo oslobodenie od dane.
Podľa predkladateľov sa tým nepriamo podporí výstavba športovísk a športovej infraštruktúry zo súkromných zdrojov. „Ak ide o športovú infraštruktúru v majetku štátu, môže sa týmto spôsobom dosiahnuť, aby sa prevádzka športovej infraštruktúry, ktorej cieľom je aj zlepšenie kvality života obyvateľov obce, ako aj vrcholových športovcov, nepredražovala o povinnosť platiť dane zo stavieb,” uviedli poslanci za OĽaNO a SaS.
Návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočty obcí, ktoré však poslanci nevyčíslili. „Športoviská sú poväčšine vo vlastníctve miest a obcí, vplyv na miestne dane by bol zrejme minimálny, ako aj na daň z príjmu právnických osôb, nakoľko obce (mestské podniky) neplatia výraznú daň z príjmov právnických osôb,” tvrdia poslanci. Keďže ide len o možnosť oslobodenia alebo zníženia dane z nehnuteľností, podľa poslancov nie je možné vyčísliť, koľko obcí takúto možnosť využije.
Zdroj: (SITA, su;DSe)
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dopravných obmedzení na moste na Hlinkovej ulici po zavedenie združenej zastávky Amfiteáter. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Mesto Košice informovalo obyvateľov, že od nedele 24. augusta 2025 bude uzavreté parkovisko pri športovej hale Starej jazdiarne na Kuzmányho ulici.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) pripravuje podľa našich informácií novú emisiu zelených dlhopisov pod názvom Voda Spieva II. Ide o projekt, ktorý by mohol priniesť nové investičné príležitosti na Slovensku. Na rozdiel od predchádzajúcej, úspešnej emisie Voda Spieva I, určenej výhradne pre mestá a obce – akcionárov VVS, by sa pripravovaná emisia mohla otvoriť aj širokej verejnosti. Informoval o tom zdroj redakcie, ktorý nechcel byť menovaný.