Zamestnanci zariadení sociálnych služieb a centier pre deti by mali dostať infekčný príplatok

Zamestnanci zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny by mali dostať tzv. infekčný príplatok v sume 405 eur. Pôjde o dotáciu na zamestnanca v pracovnom pomere, ktorý v čase krízovej situácie pracoval v zariadení počas nariadených karanténnych opatrení a bol v bezprostrednom kontakte s klientmi s ochorením COVID-19 v izolácii. Vyplýva to návrhu nariadenia, ktoré by mal na štvrtkové rokovanie vlády predložiť minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že v tomto roku dostane infekčný príplatok 1 850 osôb a v budúcom roku 3,7 tisíca zamestnancov zariadení sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny. Vyplatenie príplatku by si tak v tomto roku vyžiadalo 750-tisíc eur a v budúcom roku 1,5 milióna eur.
„Cieľom poskytnutia infekčného príplatku je, okrem odmeny za prácu v infekčnom prostredí, aj zvýšenie motivácie v tomto prostredí pracovať, aby bola zabezpečená dostatočná starostlivosť o týchto klientov s primeraným personálnym zabezpečením,” zdôvodňuje rezort práce a sociálnych vecí. Podľa rezortu ide o ocenenie ľudí v prvej línii v boji s pandémiou v pobytových zariadeniach sociálnych služieb a v centrách pre deti a rodiny.
Infekčný príplatok navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí poskytnúť vo forme dotácie na podporu humanitárnej činnosti. Pôjde o dotáciu pre zamestnanca nad rámec jeho mzdy alebo platu za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností vyplývajúcich z dohodnutého druhu práce.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Košický samosprávny kraj predstavil nový formát Leteckých dní Košického kraja, ktoré plánuje zorganizovať v rovnakom termíne a na rovnakom mieste ako tradičné podujatie Aeroklubu Košice. Rozhodnutie vyvolalo ostrý spor medzi krajom a pôvodným organizátorom, pričom ani jedna strana zatiaľ nemá potrebné povolenie od Dopravného úradu.