Pellegrini verí vyjadreniam guvernéra Národnej banky Slovenska o jeho nevine

Bývalý predseda vlády a líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) verí vyjadreniam guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. o jeho nevine. Ako zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii, aj v tomto prípade platí prezumpcia neviny. Obvinenie totiž podľa neho ešte neznamená, že je človek vinný, preto by Peter K. mal zatiaľ vykonávať svoju činnosť až do času, kým nebude vo veci definitívne rozhodnuté.
„Ja mu verím, pretože celé obvinenie je postavené na tvrdeniach jedného človeka, kajúcnika, ktorý má toho veľa za ušami a zjavne sa Petrovi K. mstí. Počkajme si, či sú tie obvinenia reálne alebo vykonštruované a či sa tu nezneužívajú kajúcnici na to, aby sa vykráglovala nejaká funkcia,” doplnil Pellegrini.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila guvernéra NBS a exministra financií Petra K. z podplácania. Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka I. Informoval o tom portál aktuality.sk, ktorému to potvrdilo viacero nezávislých zdrojov. Peter K. mal v korupčnom prípade podľa portálu zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi I. úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve spomínaný František I., ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.
Guvernér NBS sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu. „Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ uviedol Peter K. pre agentúru SITA.
Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou SR. Peter K. sa ujal funkcie guvernéra v roku 2019.
Zdroj: (SITA, kh;gko)
Odporúčané články

Rómske osady v mestskej časti Juh trápia Košičanov už dlhodobo. Deti prebiehajúce cez koľajnice nedbajú na riziko zrážky s vlakom, riziko predstavuje aj zvýšená kriminalita či prenosné choroby. Starostky mestskej časti Košice-Juh, Anny Súkeníkovej, sme sa pýtali nielen na aktuálny stav nelegálnych osád, ale aj na dlhoročnú prácu s ich obyvateľmi. Hovorili sme aj o spolupráci s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na riešení problematiky.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.