V DFN pribudli prístroje pre malých onkopacientov
Zlepšiť kvalitu života detí s onkologickými chorobami v Košickom a Prešovskom kraji, ako aj Zakarpatskej oblasti bolo cieľom cezhraničného projektu v celkovej sume takmer 330.000 eur. Pribudlo tak napríklad pre onkopacientov vybavenie v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informovali partneri projektu.
Projekt v rámci cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina sa začal v novembri 2019 a ukončia ho v závere mesiaca. Spolupracovali na ňom košická nezisková organizácia Svetielko pomoci s ukrajinskou verejnou organizáciou Rada ochrany práv pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Časť prostriedkov bola venovaná vzdelávaniu a výmene skúseností medzi odborníkmi či na organizovanie rôznych aktivít v priestoroch Centra pomoci Ligy proti rakovine v Košiciach. Vydali aj štyri informačné publikácie určené pre rodiny s dieťaťom v liečbe, po liečbe alebo v terminálnom štádiu, ktoré sú dostupné aj na webovej stránke organizácie.
Výška príspevku z Európskej únie predstavovala viac ako 295.000 eur, zvyšok spolufinancovali ukrajinský a slovenský partner. Podpora z projektu pre DFN predstavovala takmer 22.800 eur. Využitá bola na prístrojové vybavenie, zdravotnícke pomôcky, ochranné a dezinfekčné pomôcky pre oddelenie detskej onkológie a hematológie, Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny a vybavenie interiéru nemocnice.
„Zakúpili sme 21 lavičiek do nemocničných čakární, päť pulzných oximetrov s príslušenstvom, jeden prenosný multiparametrický pacientsky monitor, štyri závesné germicídne žiariče a osem prístrojov na ohrievanie a zvlhčovanie kyslíka s príslušenstvom,“ povedala hlavná koordinátorka projektu a riaditeľka Svetielka pomoci Miroslava Hunčíková.
Podľa Hunčíkovej ročne pribúda na východnom Slovensku okolo 50 až 60 nových detských pacientov s onkologickým ochorením.
Zdroj: (TASR, sem mia)
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.