COVID pas nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, návštevníci prevádzok preto majú povinnosť sa ním preukázať
Častým argumentom ľudí, ktorí sa nechcú preukázať svojím digitálnym COVID preukazom Európskej únie (EÚ), napríklad pri návšteve reštaurácií, býva to, že tento preukaz je zdravotnou dokumentáciou. V tomto prípade však platí výnimka podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.
Výsledky antigénových testov a RT-PCR testov sa preto nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie osoby. Upozornila na to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Rovnako sa na takzvaný COVID pas pozerajú aj Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 14. júna 2021, ktoré určujú podmienky pre vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia. „Prevádzky teda pri svojej povinnosti kontrolovania Digitálnych COVID preukazov EÚ neporušujú zákon a návštevníci majú povinnosť preukázať sa dokladom o očkovaní, prekonaní či o výsledku testov na COVID-19, ktoré nie sú zdravotnou dokumentáciou,” dodala Eliášová.
Digitálny COVID preukaz EÚ bol vytvorený s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie. Preukazy obsahujú iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií a pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu overením toho, kto preukaz vydal a podpísal. Deväťmiestny alfanumerický kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho tiež vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.